Za chybu v registru mohou řidiči vyfasovat pokutu až 5 milionů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pokud se údaje v registru aut neshodují se skutečností, může řidičům podle zákona hrozit pokuta až pět milionů Kč. V blokovém řízení na místě může policie za některé přestupky uložit nejvýše 5000 Kč. Většinu přestupků řeší v prvním stupni obecní úřady. Podle ministerstva dopravy nový registr obsahuje až milion chybných údajů.

"Pokud řidič jezdí vozidlem, které není vůbec zaregistrováno v registru silničních vozidel, hrozí mu sankce do 50.000 Kč, v blokovém řízení pak nejvýše 5000 korun," řekl Petr Lhotský z advokátní kanceláře VFH Vašíček a partneři. Motoristé musí o změnu údajů v registru zažádat do deseti pracovních dnů od vzniku příslušné skutečnosti, jde například o vznik a zánik zástavního práva k vozidlu a nebo trvalé vyřazení vozidla. Pokud to nestihnou, hrozí jim sankce do 30.000 Kč, v blokovém řízení však maximálně 1000 Kč.

"Majetkovou újmu může pro občana znamenat také nemožnost do registru zapsat nebo z něj vymazat zástavní právo k vozidlu. Nemožnost vozidlo vyřadit z registru je např. překážkou ukončení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinného ručení)," dodal Lhotský. Podle právníků ve všech případech, kdy z důvodu nefunkčnosti registru silničních vozidel vznikne vlastníkovi vozidla nebo i jiné osobě majetková újma, přichází v úvahu odpovědnost státu za vzniklou škodu.

Čtěte také: Registr vozidel opět nefunguje. Problém je s databází hledaných aut

Ministerstvo dopravy se v polovině července obrátilo na dopravní policii s žádostí, aby její hlídky při silničních kontrolách netrestaly řidiče, pokud u nich zjistí kvůli chybám v registru vozidel nesrovnalosti. "S dopravní policií máme dohodu, že oni budou ohledně problémů registru tolerantnější," uvedl mluvčí resortu Martin Novák.

Šéf dopravní policie Leoš Tržil řekl, že policisté budou na základě žádosti ministerstva přistupovat individuálně k jednotlivým případům. Většinu přestupků ale musí stejně oznámit správnímu orgánu, například jízdu vozidlem bez platné registrační značky. "Pokud někdo dostane ve správním řízení pokutu kvůli chybné funkci registru, nechť se písemně obrátí na ministerstvo a to mu po posouzení sankci proplatí," dodal Novák.

V novém registru je podle ministerstva dopravy až milion chyb. Automobily mají v databázi například špatně uvedené majitele a nesouhlasí jejich technické parametry, jako je objem motoru či barva karoserie. Podle státního tajemníka ministerstva Miroslava Drobného nejde chyby odstranit jinak než tím, že lidé přijdou na registrační pracoviště, kde úředníci chyby v databázi zjistí a opraví. Připustil, že to může trvat i roky.

Tagy: pokuta řidiči registr údaje chyby

Zdroje: ČTK