Za cestu do USA bez víz už se platí 14 dolarů

- Aktuality autor: red

Spojené státy ve středu začaly vybírat 14 dolarů (asi 266 korun) od turistů ze zemí, které jsou vyňaty z vízové povinnosti. Poplatek se hradí při elektronické registraci do systému ESTA, v němž americké úřady cesty zájemcům povolují či zamítají.

Nová povinnost se týká 36 zemí včetně České republiky. Zatímco v úterý systém kvůli snaze mnoha lidí z různých zemí získat registraci naposledy zdarma kolaboval, nyní již funguje bez problémů. 

Cestovní režim, který v roce 2008 pro vybrané země včetně Česka nahradil víza, byl dosud zdarma a pro jeho využití je nutné mít biometrický pas. "Čtyři dolary jsou na pokrytí nákladů za zpracování žádosti. Pokud povolení získáte, zaplatíte dalších deset dolarů, které půjdou podle zákona na podporu cestovního ruchu v USA. Pokud ho nedostanete, těchto deset dolarů se vám účtovat nebude," řekl již dříve zástupce generálního konzula Scott Riedmann. 

O internetovou registraci ESTA v minulosti v průměru žádalo 50000 cizinců denně. Většina žádostí je vyřízena kladně. Češi víza do USA nepotřebují od 17. listopadu 2008. Bezvízový režim se vztahuje pouze na turistické a služební cesty trvající nejvíce tři měsíce. Ve všech dalších případech musejí mít cizinci vízum. 

Spojené státy chtějí peníze vybrané z nového poplatku použít na podporu cestovního ruchu. Hodlají tak zvrátit trend z posledních let, kdy klesá zájem zahraničních turistů o cesty do země. Zřizují proto neziskovou organizaci, která bude cestování do země propagovat, obdobně jako například v Česku agentura CzechTourism. Kromě propagace také bude zájemcům o cestu do Spojených států pomáhat s vyřizováním víz. Celkem by vláda měla podle odhadů na poplatcích vybrat kolem 100 milionů dolarů ročně, další peníze na program poskytne soukromý sektor. 

Podle kritiků opatření ale poplatky pro turisty nedávají smysl, uvedla na své webové stránce televizní stanice CNN. "Je to jako pozvat kamaráda na večeři a pak mu naúčtovat vstupní poplatek ve dveřích," řekl stanici mluvčí Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Steve Lott. 

Plány Spojených států na zpoplatnění ESTA v minulosti opakovaně kritizovala také Evropská komise. Opatření by podle ní znamenalo další břemeno pro evropské cestující do Ameriky. Návštěvníci ze států, s nimiž USA bezvízový styk nemají, nicméně platí za vyřízení cestovních dokladů zhruba desetkrát více. 

Podle zprávy Cestovní asociace Spojených států se mezi roky 2000 a 2009 zájem o cestování do země snížil z 25,9 milionu příjezdů z počátku tohoto období na 23,5 milionu na jeho konci - údaje nezahrnují Mexiko a Kanadu. V celém světě přitom ve stejném časovém úseku vzrostl z 682 milionů na 880 milionů. Jedním z důvodů poklesu cest do USA jsou zpřísněné bezpečnostní požadavky a vízová politika po teroristických útocích na USA z 11. září 2001.

Zdroje: ČTK