Za brutální loupež 33 milionů dostal 22 let vězení

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Vězení se zvýšenou ostrahou na 22 let. Takový je trest pro Jána Bakalára, kterého do vězení poslal Brněnský krajský soud. Bakalárův advokát se odvolal a tak se proces přesouvá k Vrchnímu soudu

Peníze České spořitelny převáželi dva pracovníci bezpečnostní firmy Loomis, jimž šlo při loupeži o život. Bakalár se dvěma dosud neznámými komplici vypálil na dodávku desítky kulek ze samopalu a brokovnice, hrozili i granátem. "Útok byl veden razantně, bezohledně, bez okolků, bez ohledu na to, zda dojde k obětem na životech," řekl v odůvodnění rozsudku soudce Tomáš Kurfiřt.

Bakalár byl odsouzen za dvojnásobný pokus o vraždu. Soudce zdůraznil, že loupež byla předem do detailů promyšlená. Usvědčila jej jeho krev, kterou našla policie na místě činu. Bakalár vinu nepřímo popřel, k přepadení se ale nevyjádřil. Jeho advokát se proti verdiktu odvolal.

Policie zatím uloupené peníze nenašla. Čtyřiapadesátiletého sedmkrát trestaného recidivistu usvědčily i pachové stopy na nábojnicích. Bakalár se procesu na vlastní žádost neúčastní. Soudu při zahájení procesu řekl, že se s ním "táhne" z minulosti to, že při jednom ze skutků použil zbraň. Odmítl pak vypovídat s tím, že má psychické a zdravotní problémy. Dnes bylo pro něj jednou z významných přitěžujících okolností to, že byl v roce 1989 potrestán za pokus o vraždu jedenácti lety vězení.

Loupež se stala loni v únoru na okraji Přemyslovic. Dva zaměstnanci firmy Loomis přepravovali peníze do bankomatů. Cestu jim zatarasilo auto, v němž jeli tři muži v kuklách. Začali do dodávky střílet. Vůz s penězi následně zacouval do vesnice, kde se maskovaným mužům podařilo dostat do auta, odzbrojit jeho posádku, násilím otevřít zavazadlový prostor a pak s penězi ujet. Bakalár se zranil při překládání peněz z vozu bezpečnostní služby do auta lupičů.

Svědky loupeže se stali mnozí obyvatelé obce i řidiči. Někteří nejprve považovali střelbu za hon myslivců, očití svědci se původně domnívali, že jde o zásah policejního komanda; lupiči byli celí v černém.

Poté, co se lupiči zmocnili peněz, na zem rozlili hořlavinu, kterou zapálili. "Je jediná logická souvislost, která objasňuje toto zdánlivě nevysvětlitelné jednání pachatelů," uvedl soudce. Pachatelé zřejmě polili krev Bakalára na silnici a zapálili místo, aby smazali stopy.

Bakalár byl dopaden zhruba rok po loupeži. Měnil identitu a prokazoval se bulharským pasem. Jeho obhájce Radek Zapletal ale se závěry soudu nesouhlasí. Podle něj Bakalárovy pachové stopy na nábojnicích, nalezených na místě činu, ještě nedokazují, že na něm skutečně byl. "Navíc jsou pochybnosti o tom, zda policie s krevními stopami z místa činu nakládala správným způsobem," řekl. Pro svého klienta navrhoval zproštění viny.

Tagy: vězení loupež Útok

Zdroje: ČTK