Za americký zásah v Sýrii se postavily jen dvě z 28 zemí Evropské unie

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ani americký ministr zahraničí John Kerry dnes nepřesvědčil šéfy diplomacií zemí Evropské unie o nutnosti vojenského zásahu v Sýrii. Unijní šéfové diplomacie naopak naléhali na Spojené státy, aby případný útok proti Sýrii odložily, dokud inspektoři OSN nevydají svou zprávu o údajném použití chemických zbraní u Damašku. 

USA podezírají z použití chemických zbraní režim syrského prezidenta Bašára Asada a chtějí jej potrestat vojenským úderem. Američané ale nemají k akci ani souhlas Rady bezpečnosti OSN, kterou blokuje čínský a ruský nesouhlas, ani nedokázali dát dohromady širší koalici. Není ani jasné, zda intervenci schválí obě komory amerického Kongresu; ve Sněmovně reprezentantů zatím názor Bílého domu podporuje výrazná menšina. 

Prezident Barack Obama v dnešním rozhlasovém vystoupení vyzval zákonodárce, aby nestrkali hlavu do písku a podpořili ozbrojený zásah proti syrskému režimu. "Nemůžeme zůstat slepí vůči záběrům ze Sýrie (...) Proto žádám členy Kongresu z obou stran, aby se sjednotili a jednali, abychom se zasadili o takový svět, v jakém chceme žít, svět, který chceme zanechat pro naše děti a budoucí generace," řekl Obama

Varoval, že jinak teroristické skupiny a totalitní režimy usoudí, že mají volné ruce. Už v pátek na summitu G20 v Petrohradu pak hovořil o časově i rozsahem omezené vojenské akci, která by však oslabila schopnost Asadova režimu používat chemické zbraně. 

Na setkání šéfů diplomacií 28 unijních zemí ve Vilniusu americké stanovisko podpořila podle agentury AFP jen Francie, která tak ale činí již od začátku krize, a také Dánsko, vlast politického šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena. V závěrečném prohlášení vyzvala unie alespoň k jasné a rázné odpovědi prostřednictvím OSN. 

Kerry ale v odpovědi na unijní naléhání odložit vojenský zásah do zveřejnění zprávy inspektorů OSN o údajném chemickém útoku dal najevo, že USA nepřijaly žádné rozhodnutí o tom, že budou na výsledky čekat. 

Pro vyčkání na zprávu OSN se vyslovil i francouzský prezident François Hollande, který jako jediný zástupce Západu s dostatečně velkými vojenskými prostředky plně podporuje USA. 

Nicméně francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius ve Vilniusu varoval před zklamáním: inspektoři asi jen odpoví na otázku, zda šlo o chemický útok, ale neukážou na viníka. 

Americký Kongres by o intervenci mohl hlasovat již příští týden. Ale zpráva OSN může přijít až později během měsíce. 

V samé Sýrii dnes vládní jednotky ostřelovaly jih Damašku, kde se povstalci snaží udržet přístupové cesty do metropole. Těžké boje pokračovaly i u historické křesťanské obce Malúla, kam pronikli bojovníci napojení na teroristickou síť Al-Káida. 

Tagy: USA nepokoje v Sýrii

Zdroje: ČTK