Z vězení ve Středoafrické republice utekli všichni odsouzení

- Aktuality autor: roj

Náboženských nepokojů, které od víkendu zmítají Středoafrickou republiku, využilo i zhruba 500 vězňů. Z vězení ve ve městě Ngaraba v pondělí večer uprchli všichni odsouzení. Kvůli napjaté situaci v zemi, kde krvavé střety mají už 42 obětí, prezidentka Catherine Sambová-Panzanová předčasně opustila jednání Valného shromáždění OSN.

Proti demonstrantům zasahují mírové síly OSN (na snímku)

Proti demonstrantům zasahují mírové síly OSN (na snímku),zdroj: Profimedia.cz

Během pondělního večera se podařilo dostat z vězení ve městě Ngaraba pěti stovkám lidí, což přispělo k celkově chaotické situaci v zemi. "Ve věznici nikdo nezůstal," řekl agentuře Reuters zdroj z místní policie.

Několik hodin před tím zemřelo nejméně šest lidí během střelby do pochodu demonstrantů k paláci prezidentky Sambové-Panzanové, která je od loňského 20. ledna prozatímní hlavou státu.

Proti demonstraci zasáhly mírové síly OSN, nejméně dalších sedm lidí přitom bylo zraněno. Mluvčí jednotek však popírá, že by mohly za smrt demonstrantů, jak je obviňují někteří účastníci pochodu.

"MINUSCA chránily prezidentský úřad, ale nezabíjely lidi," uvedla Myriam Dessablesová, mluvčí mise OSN známé pod touto zkratkou.

Prezidentka v pondělí podle diplomatických zdrojů Reuters předčasně opustila jednání VS OSN a vrátila se do vlasti. Šéf OSN její vládu v prohlášení vyzval k tomu, aby se pokusila předejít dalšímu krveprolití.

"Pan Ki-mun rázně odsuzuje všechny projevy násilí a vyzývá k okamžitému ukončení násilností a odvetných útoků," uvedl jeho úřad.

Vládě Sambové-Panzanové se stále nedaří stabilizovat situaci a zajistit v zemi bezpečnost. O víkendu vypukly v metropoli nové krvavé střety mezi místními náboženskými komunitami.

Během násilností zemřelo 42 lidí, mezi nimiž byli podle AP i tři mladí chlapci, z nichž jednomu usekli hlavu.

Násilnosti mezi muslimy a křesťany vypukly ve chvíli, kdy prezidentka zamířila do New Yorku. Záminkou byla smrt muslimského muže, jehož tělo se našlo poblíž mešity a z jehož údajné vraždy obvinila komunita křesťany.

Bangui bylo i v pondělí ochromeno barikádami na hlavních dopravních tepnách města. K násilnostem a demonstracím se přidalo rabování, jehož oběťmi se staly i mezinárodní humanitární organizace.

Středoafrickou republiku sužuje násilí od předloňského březnového převratu, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. V této převážně křesťanské zemi se pak Djotodia prohlásil prvním muslimským prezidentem.

V polovině loňského ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou.

Tagy: zahraničí útěk z vězení Středoafrická republika víra a náboženství náboženské střety

Zdroje: ČTK