Z útrob vraku Central America, který leží u dna 157 let, vylovili zlato

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Parník Central America se potopil při hurikánu v roce 1857. Na jeho palubě bylo desítky tun zlata. Tento vzácný náklad momentálně spatřuje světlo světa po téměř 160 letech od jeho potopení. Předchozí pokusy o výlov skončily před čtvrt stoletím kvůli právním potyčkám o přístup k vraku.

Vylovené zlato z vraku Central America

Vylovené zlato z vraku Central America,zdroj: Profimedia.cz

Při prvním ponoru k vraku, který leží v hloubce 2,2 kilometru, se z něj v polovině dubna vyzvedlo zhruba 29 kilogramů zlata v podobě pěti prutů a dvou mincí v celkové hodnotě asi 1,3 milionu dolarů (zhruba 25,6 milionu Kč). Expedice lodě Odyssey Explorer se 41 členy posádky bude u vraku nejméně do konce léta. Tým nyní připravuje další ponory k vyzvedávání zbylého zlata. 

Parník Central America, který byl dlouhý 85 metrů, vezl z dolů v Kalifornii zlato bank a podnikatelů. Cestující měli u sebe také mnoho zlatých mincí, podle agentury AP možná ve stejném objemu jako zlato přepravované v nákladovém prostoru. Podle agentury Reuters se celkem hovoří o více než 20 tunách zlata. 

Katastrofa si vyžádala život naprosté většiny ze 477 cestujících a vyvolala tehdy paniku v bankovnictví Spojených států. Zatím není stále jasné, kolik zlata ve vraku ještě zbývá. Po objevení vraku v roce 1988 se pro zlato vydalo několik expedic, jejichž výsledek nebyl vždy jasný. 

"Mohu potvrdit, že do vraku nikdo nevnikl od poslední expedice v roce 1991 a že v něm zůstalo zlato," řekl agentuře AP Mark Gordon, který je šéfem společnosti Odyssey Marine Exploration z města Tampa na Floridě. Co se s nalezeným zlatem stane, Gordon neupřesnil. 

Tagy: zlato vrak poklad

Zdroje: ČTK