Z obchodů stáhli mléčnou rýži Müller. V Německu v ní našli sklo

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V českých obchodech se dosud prodávala mléčná rýže značky Müller, v níž se ovšem v Německu našly úlomky skla. Výrobek se z trhu začal stahovat, řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Informaci o mléčných dezertech obsahujících sklo dostala veterinární správa systémem rychlého varování, a to v pátek ve 22:30. Podle zástupce výrobce se výrobek stahuje spíš z preventivních důvodů. 

Informace se týká tří druhů - Milch Reis Diät přírodní, skořicové a s třešněmi. Kousky skla mohou obsahovat výrobky s datem spotřeby do 23. května. Společnost Müller v Německu i v České republice stahuje výrobky z trhu i od zákazníků. 

V Česku se v rýži zatím sklo nenašlo

Státní veterinární správa původně informovala, že výrobku se do ČR dovezlo 12 tisíc palet. Václav Naiman z českého a slovenského zastupení společnosti Müller řekl, že šlo o 12.024 kelímků. Podle Dubna nebyla v systému rychlého varování RASFF jednotka uvedena. Připustil, že firma může mít s množstvím pravdu. Podrobnější informace k případu budou podle něj k dispozici v pondělí. 

Podle Dubna prodávaly mléčnou rýži velké obchodní řetězce v ČR - Kaufland, Makro, Billa, Spar, Ahold, Globus, Alimpex i Tesco. "Státní veterinární správa všechny odběratele kontaktovala, informovala a výrobky se začaly stahovat," řekl Duben. Podobný případ se podle Dubna už v minulosti stal. 

Podle mluvčího lze jen těžko říct, zda byli čeští spotřebitelé ohroženi. Podle Dubna se úlomky skla nenašly v žádném z balení prodávaných v Česku, které kontroloři otevřeli. "Bylo to jen v Německu, v jednom nebo dvou výrobcích, přesto nelze vyloučit, že by sklo bylo i jinde," řekl Duben. Když však má někdo tyto mléčné dezerty s datem spotřeby do 23. května doma, udělá dobře, když je do obchodu vrátí, dodal. 

Podle Naimana má stažení spíš preventivní charakter. Kromě jediného případu z Německa prý firma neví o tom, že by sklo objevil v dezertu kdokoli další. "Náš kontrolní vzorek ze stejné výrobní série jako výrobek, na který byla stížnost podána, žádné kousky skla neobsahoval. Skutečnou příčinu tohoto ojedinělého incidentu v současné době dále prošetřujeme," uvedl s tím, že zdravotní nezávadnost výrobků je pro mlékárnu prioritou a ve výrobě používá nejpřísnější možné bezpečnostní kontroly.

Tagy: Německo sklo

Zdroje: ČTK