Z Nepálu se vrací první Češi. Do zasažené oblasti zamíří čeští záchranáři

- Aktuality autor: pal

Pět českých turistů v pondělí odletělo z Nepálu do indického Dillí v leteckém speciálu, který poskytlo Polsko. Tuzemské pojišťovny mezitím hlásí, že v oblasti ještě zůstávají někteří jejich klienti. Do Nepálu naopak v pondělí večer odlétá tým 36 lékařů, sester a hasičů, který by tam měl pomáhat minimálně dva týdny. Vyslání záchranného týmu schválila vláda. V zasažené oblasti ale stále panuje chaos. Některé vesnice jsou zcela odříznuté od zbytku světa. Letiště v Káthmándú je přeplněné. 

Některá města se začínají pomalu vzpamatovávat z víkendového zemětřesení

Některá města se začínají pomalu vzpamatovávat z víkendového zemětřesení,zdroj: Profimedia.cz

Tři čeští turisté, kteří se vracejí domů, byli v Nepálu na vlastní pěst. S žádostí o transport ze země se obrátili na Evropskou pojišťovnu (ERV), která zajistila letadlo. Další dva Češi, kteří Nepál opouštějí v polském vládním speciálu, jsou klienty CK Livingstone. Některé tuzemské pojišťovny už ale hlásí, že v zasaženém regionu se stále ještě nacházejí jejich klienti. Podle posledních informací je v Nepálu 226 českých občanů.

Některé cestovní kanceláře už ruší zájezdy do Nepálu a nabízejí svým klientům alternativy. "Cestovní kanceláře hledají náhradní řešení. Předpokládáme, že zájezdy na květen a červen se neuskuteční, nebo jen ve velmi omezené míře," uvedl Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří.

Česko mezitím do postiženého regionu vysílá tým záchranářů, který podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka odletí v pondělí večer. Vláda na jeho misi vyčlenila 20 milionu korun. Záchranáři by tam měli působit dva týdny, ale jejich mise se ještě prodlouží o další dva týdny. V oblasti jsou potřeba zdravotníci, a "proto se vláda rozhodla z těch variant vybrat traumatologický tým složený z devíti lékařů a čtrnácti sester z Fakultní nemocnice Brno a třináct hasičů pražského záchranného sboru," řekl ministr.

Vláda se dohodla se společností Travel Servis, která poskytla letadlo Boening 737, který by měl záchranný tým odvést do Khátmandú a na zpáteční cestu by měl nabrat další české občany, kteří zůstávají v oblasti. Letiště v hlavním nepálském městě je ale přeplněné, velká část zdejšího personálu odjela domů pomoci rodinám. V celé zemi panuje nepřehledná situace.  

Především nefunguje infrastruktura. Některé cesty jsou zničené sesuvy půdy a řada vesnic tak zůstává bez pitné vody a elektřiny. Bez přístřeší jsou stovky tisíc lidí, kteří ani nemají přístup k vodě a potravinám. Nepálská vláda také nezvládá distribuci humanitárních zásilek, které do země dorazily. "Všechno je rozdělováno naprosto nahodile. Té nejdůležitější pomoci dorazilo jen velmi málo a hned se na ni všichni vrhli, bez jakékoli koordinace," uvádí Šivaram Laghe, který žije ve městě Bhaktapur kousek od Khátmandú. 

Tagy: Česko Nepál čeští turisté zemětřesení v Nepálu

Zdroje: ČTK