Z kolejiště kluziště: Havárie vodovodního potrubí zastavila vlaky

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Kvůli havárii vodovodního potrubí v areálu plzeňské Škodovky byla dnes do zhruba 14:00 uzavřena železniční trať z Plzně na Cheb. Zmrzlá voda na kolejích znemožnila průjezd vlaků. Podle hasičů se tam sesula půda a poškodilo se potrubí, podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) praskla roura, která vede na mostě nad tratí. Nikdo nebyl zraněn, vlaky poškozeny nebyly.

"Provoz byl obnoven po 14:00 jen po jedné koleji a sníženou rychlostí. Zprovoznění vedlejší druhé koleje bude trvat zřejmě několik dní," řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla. Hasiči z kolejí odčerpali vyteklou vodu, dělníci také bagrovali sesutou zeminu, uvedl. Způsobená škoda bude podle něj určitě přes půl milionu korun. Druhá z kolejí je zatím v úseku několika desítek metrů zamrzlá.

Potrubí vedlo přes mostek nad tratí. Voda byla v místě zmrzlá až po hlavu kolejí, dodal. Podle něj nebyl nikdo zraněn, železničáři nezaznamenali ani vykolejení nebo poškození kolejových vozidel.

Podobné mrazy nelze vyloučit ke konci týdne

"Vinou sesuvu půdy došlo zřejmě k poškození potrubí, z něhož vytéká voda. Ta zaplavila kolejiště, které je nyní zledovatělé," uvedla ráno mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Havárie na okraji areálu plzeňské Škodovky, která je údajně vlastníkem potrubí, byla nahlášena v 05:30, ale ještě asi hodinu tam vlaky jezdily. Poté najel vlak na led.

I když minulý týden na Šumavě teploměr klesal pod minus 30 stupňů i v západočeské části, podle Marty Suché z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu má za sebou část západních Čech jednu z nejchladnějších nocí a rán této zimy právě dnes. V Plzni - Bolevci teplota klesla na minus 22,2 stupně, na stanici na Mikulce bylo minus 18,8 stupně.

V Šindelové na Sokolovsku se teploměr zastavil na minus 31,9 stupně, v Karlových Varech bylo minus 22,2 stupně. Ani v příštích dnech se nijak výrazně neochladí, úterní teploty by podle Suché nemusely klesnout tak jako dnes. Podobné mrazy ale podle ní nelze vyloučit ke konci týdne, v pátek či v sobotu.

Tagy: nehoda Plzeň vlaky potrubí koleje

Zdroje: ČTK