Z Česka šly údajně peníze teroristům z Al-Káidy

- Aktuality autor: red

Cizinci, které pozatýkala na začátku dubna česká policie při protiteroristické operaci kvůli napojeni na severokavkazské radikální islamisty, měli údajně vazby přímo i na teroristy z Al-Káidy, posílali jim peníze.

Píše to dnes Právo s odkazem na ruský portál Life.ru, který se odvolává na zdroje v ruských tajných službách.

"Byli středními články ve finančním řetězci, který končil na účtech Al-Káidy na severním Kavkazu," uvedl Life.ru.

Podle serveru zatčení v Česku fungovali pod krytím jedné z českých organizací na ochranu lidských práv. Její zřizovatelé podle něj dříve působili v Čečensku, odkud byli vypovězeni pro podezření ze spolupráce s teroristy.

Policie v úterý obvinila pět lidí z podpory teroristů

Šéf českého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, jehož detektivové skupinu dva a půl roku sledovali, Právu řekl, že informace o spojení zatčených s Al-Káidou nemá. Čeká však, že během několika dnů obdrží informace z ruské strany.

Šlachta neví ani o spojení s českou organizací a její činnosti v Rusku. "Taková informace mě ale samotného velmi zajímá a určitě se na to zeptáme kolegů z Ruska a budeme se tím jednoznačně zabývat," řekl.

Česká policie v úterý oznámila, že obvinila pět lidí podezřelých z podpory teroristů, zejména na území severního Kavkazu. Zajišťovali pro ně údajně falešné doklady, případně i zbraně a výbušniny.

Tagy: terorismus Česko

Zdroje: ČTK