WikiLeaks údajně zveřejnil už všechny diplomatické depeše USA

- Zprávy autor: Jan Pastor

Internetový portál WikiLeaks tvrdí, že zveřejnil všechny americké diplomatické depeše, které má k dispozici. Ve čtvrtek obvinil britský deník The Guardian, že kvůli jeho chybě unikly z archivů WikiLeaks statisíce neupravených amerických diplomatických depeší. Údajně to může ohrozit přes 100 lidí, kteří Američanům předávali informace.

WikiLeaks, který se specializuje na zveřejňování tajných dokumentů, podle agentury AFP na síti Twitter oznámil zveřejnění 251.287 amerických diplomatických depeší, které je možné číst pomocí hesel. Upřesnil internetovou adresu, na kterých lze hesla najít. Neupřesnil podle AFP, zda ze všech dokumentů byla, nebo nebyla odstraněna jména osob, kterých se texty týkají.

Na svých internetových stránkách portál jen zatím bez textu konstatuje zveřejnění 251.287 depeší. WikiLeaks loni zveřejnil tajné zprávy americké armády o válkách v Afghánistánu a v Iráku. V listopadu začal pozvolna zveřejňovat i tajné diplomatické depeše. Na internetu se ale dosud objevila jen malá část z asi 250 tisíc dokumentů, které portál údajně získal. Když se v posledních dnech začaly v německých médiích objevovat zprávy, že WikiLeaks ztratily kontrolu nad materiály, portál náhle zveřejnil další depeše.

Podle amerických vyšetřovatelů získal portál tajné dokumenty od vojína Bradleyho Manninga, který je údajně vynesl z vnitřní armádní sítě během své služby v Iráku. Manning je kvůli údajnému úniku informací obviněn ze zrady a ze spiknutí s nepřítelem a hrozí mu až doživotní vězení.

Tagy: wikileaks

Zdroje: ČTK