WikiLeaks: Rusku vládne zkorumpovaná mafiánská elita

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Rusku podle amerických diplomatických depeší vládne zkorumpovaná elita byrokratů, která státu odčerpává ropné zisky. Systému, kde zákony nic neznamenají a chamtivost a ropa rozhoduje o všem, kraluje "alfa-samec" Vladimir Putin.

WikiLeaks

Taková je podoba současného Ruska podle amerických diplomatických depeší, které spatřily světlo světa na portálu internetového serveru WikiLeaks. Úplatky se prý v Rusku vybírají stejně systematicky jako daně. 

Diplomatické dokumenty vyobrazují Rusko jako "zkorumpovanou autokracii," kde se po rozpadu Sovětského svazu místo komunismu staly hybnou silou elity peníze. "Úplatky se berou zdola až nahoru," napsal letos v únoru v jedné depeši americký velvyslanec v Moskvě John Beyrle s odvoláním na nejmenovaný zdroj. 

Obama se snaží zlepšit vztahy s Ruskem a teď takové hodnocení

Tajné služby, policie a místní funkcionáři prý vybírají úplatky v dobře organizovaném systému, které sahá až do Kremlu. "Potřebují peníze, aby se dostali nahoru, kde mají přístup k lukrativním postům," praví se v Beyrlově kabelogramu. 

I podle západních manažerů je alarmující míra korupce největší překážkou pro podnikání v Rusku. Pro mnoho Rusů je korupce způsobem života počínaje malými úplatky pro dopravní policii až po mnohamilionové částky lidem, kteří kontrolují ekonomiku, píše agentura Reuters. Nikdy dřív ale americké hodnocení gigantického ruského úplatkářského systému neproniklo na veřejnost v tak citlivé době, kdy se prezident USA Barack Obama snaží vylepšit vztahy s Kremlem. 

Putinův mluvčí: Obsah depeší je směšný

Autoři diplomatických dokumentů spekulují, že bývalý agent sovětské tajné služby KGB Putin má v zahraničí značný majetek, jehož zdrojem je ruský ropný export. Putinův mluvčí obsah depeší označil za směšný a připomněl, že jsou založeny na neověřených pověstech. "Za předpokladu, že jde o skutečné depeše, se člověk musí ptát, proč diplomati píšou takové hovadiny," podotkl mluvčí Dmitrij Peskov. 

V rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS dokonce Peskov zpochybnil pravost publikovaných dokumentů. "Nevíme, jestli jsou to autentické depeše a telegramy, nebo nějaké podvrhy. Vypadá to jako úplný blábol," řekl. 

Všechno jen nepodložené spekulace?

Beyrle v jedné z depeší opakuje pověsti o tom, že Putin je napojen na švýcarskou obchodní společnost Gunvor. "Společnost je prý jedním ze zdrojů Putinova bohatství," píše Beyrle s odvoláním na ropné obchodníky. V jiném dokumentu velvyslanec uvádí, ovšem bez důkazů, že Putin společnost Gunvor dokonce vlastní. 

Putinův mluvčí Peskov takové tvrzení označil za naprosto stupidní a nepodložené. "Takové pověsti se opakovaně objevují a opakovaně jsou dementovány. Je to směšné," řekl Peskov. 

Mluvčí společnosti Gunvor hovořil podobně: "Tyhle řeči jsou dva roky staré a navíc vlastnickou strukturu společnosti veřejnost zná." Už dříve Gunvor oznámil, že jeho hlavními majiteli jsou jeho zakladatelé Gennadij Timčenko a Torbjörn Törnqvist. Timčenko opakovaně popírá spekulace, že je blízkým Putinovým přítelem. 

"Rusko je pravý mafiánský stát"

Jeden z únorových kabelogramů cituje španělského prokurátora Josého Grindu Gonzáleze, který je považován za odborníka na ruský organizovaný zločin. Grinda označil Rusko, Čečensko a Bělorusko za "pravé mafiánské státy" a tvrdil, že ruskou mafii kontroluje federální kontrašpionáž a vojenská rozvědka. Některé ruské politické strany podle něj pracují ruku v ruce s organizovaným zločinem. 

I Beyrle ve své korespondenci píše s odvoláním na svůj zdroj, že "lidé často vídají osoby kráčející do Kremlu s velkými kabelami a tělesnými strážci. Spekuluje se, že tašky jsou plné peněz. Gubernátoři vybírají peníze pocházející z úplatků skoro stejným systémem jako daně." 

Polosvět korupčních obchodních praktik podle Beyrleho kvetl za bývalého moskevského starosty Jurije Lužkova. Zkorumpovaní úředníci si vynucovali úplatky od podnikatelů, kteří chtěli ve městě působit. "Přímá vazba radnice na podsvětí vede některé osoby k závěru, že řízení města je nefunkční a připomíná spíš kleptokracii (vládu zlodějů) než městskou správu," napsal velvyslanec.

Tagy: Rusko wikileaks

Zdroje: ČTK