WikiLeaks: Italové v EU hájí zájmy Moskvy, byli proti radaru v ČR

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Itálie má natolik úzké vztahy s Ruskem, že často podporuje v Evropské unii a v NATO zájmy Moskvy, a to i kvůli blízkému vztahu Vladimira Putina se Silviem Berlusconim. Projevilo se to i kritickými italskými výroky na adresu amerických základen protiraketové obrany v ČR a Polsku.

WikiLeaks

Radar a raketová sila chtěla postavit bývalá americká vláda. V lednu 2009 o postoji Italů v diplomatické depeši napsal tehdejší americký velvyslanec v Římě Ronald Spogli. Materiál byl ve středu zveřejněn na serveru WikiLeaks. 

"Rusko může spoléhat na italskou podporu při snaze zbavit se iritujících problémů ve svých vztazích se Západem," napsal Spogli. Kromě negativního názoru na protiraketový štít ve střední Evropě se Řím údajně stavěl i proti navázání užších vztahů NATO s Ukrajinou a s Gruzií. Itálie prý také podporuje ruské plány na změnu evropské bezpečnostní architektury, která by oslabila NATO, a ruskou snahu podkopat plány na zajištění energetické bezpečnosti Evropy. 

Důvod? Putin a Berlusconi jsou kamarádi

Hlavním důvodem pro velkou podporu Moskvy je podle Spogliho především úzký vztah mezi premiéry obou zemí, Silviem Berlusconim a Vladimirem Putinem. Berlusconi údajně obdivuje "machistický, rozhodný a autoritářský" způsob, jakým Putin vládne, a přirovnává ho ke svému. Italský premiér se prý také domnívá, že jeho ruský protějšek mu důvěřuje víc než jiným evropským politikům. 

Spogli podotýká, že v minulosti pomáhalo zájmům USA v Itálii to, že Berlusconi udržoval dobré osobní vztahy i s bývalým americkým prezidentem Georgem Bushem. Po loňské změně v Bílém domě se ale italský premiér posouvá blíž k Moskvě. 

Italská levice prý zamrzla v době "studené války"

V depeši se nicméně uvádí, že sympatie k Rusku nemá jen Berlusconi, ale celá politická scéna. Levice údajně "zamrzla" v době studené války a vidí v Moskvě ideologického spojence, přestože "Putinovo Rusko má jen málo společného s komunistickými ideály". Pravicové strany podle Spongliho vnímají Rusko z pohledu dlouhodobých obchodních zájmů. 

Nejvýznamnějším tématem ve vztazích mezi Římem a Moskvou je podle zveřejněné depeše energetika. Spogli napsal, že mu "gruzínský velvyslanec v Římě řekl, že gruzínská vláda věří, že Putin Berlusconimu slíbil nějaké procento ze zisku, který půjde z každého plynovodu postaveného Gazpromem ve spolupráci s největší italskou ropnou a plynárenskou společností Eni". 

Italská vláda podle Spogliho podporovala úsilí Eni a dalších energetických gigantů o dlouhodobou spolupráci s Gazpromem. Eni podle něho měla obrovský politický vliv. Vizi Eni ohledně evropské energetické situace definoval Spogli jako znepokojivou, podobně vizi Gazpromu a Kremlu. Eni vlastní podíl i v České rafinérské. 

Berlusconi: Jde mi jen o zájem Italů

"Spojené státy daly jasně najevo, že nemám vůbec žádný zájem na jiné zemi, že vůbec nejde o osobní zájmy, ale že se starám pouze o zájmy Italů a své země," reagoval na zveřejněné informace Berlusconi, který se účastní summitu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Astaně. 

Tvrzením, která se o něm objevila ve zveřejněných úryvcích z tajné americké diplomatické korespondence, se prý Berlusconi zasmál. Americká chargée d'affaires v Římě Elizabeth Dibbleová o něm údajně tvrdila, že je fyzicky i politicky slabý v důsledku svých probdělých nocí a sklonu k oslavám. Jeho vztahy s Putinem označila za příliš vřelé. 

Clintonová vše žehlí a Italy pochválila

Italský ministr zahraničí Franco Frattini zdůraznil, že platí pouze středeční prohlášení americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové týkající se významu italského úsilí dosáhnout spolupráce Ruska s NATO a úsilí Itálie o řešení gruzínsko-ruského konfliktu ze srpna 2008. "Nekomentuji znovu tyto zprávy, děkuji pouze Americe, že uznala zásluhy Itálie," zdůraznil Fratini. 

Hillary Clintonová ve středu řekla, že Spojené státy "nemají lepšího přítele. Nikdo nepodporuje americkou administrativu tak koherentně, jak v posledních letech Berlusconi podporoval Bushovu, Clintonovu a Obamovu vládu," uvedla.

Tagy: Rusko EU Česko Itálie radar wikileaks

Zdroje: ČTK