WikiLeaks hlásí korupci na Slovensku

- Zprávy autor: Michal Polák

Američtí diplomaté působící na Slovensku v tajných depeších informovali Washington o korupci při přijímání zákonů, o propojení politických stran s finančními skupinami i o možnostech spolupráce mezi zdánlivě nesmiřitelnými stranickými lídry.

O obsahu zpráv, které zveřejnil portál WikiLeaks, informovala slovenská média.

Na možné úplatky poslancům slovenského parlamentu upozorňuje zpráva z roku 2005. Podle ní měla údajně finanční skupina Penta, působící také v Česku, zájem na prosazení zákona o lécích, který byl součástí zdravotnické reformy vlády bývalého premiéra Mikuláše Dzurindy.

Penta se brání

"Spolehlivý kontakt s vazbami na Pentu řekl, že společnost vyplatila dva miliony slovenských korun za každý z nezveřejněného počtu hlasů od nezávislých poslanců za to, že reforma o franchisingu lékáren projde," píše se v depeši. Jména zákonodárců, kteří měli peníze dostat, diplomaté neuvedli. V roce 2004, kdy Národní rada novelu zákona o lécích schválila, byla v parlamentu téměř dvacítka nezávislých poslanců, kteří opustili Dzurindovu Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii i opoziční Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara.

Penta obvinění z korupce odmítla. "Odmítáme, že by naše investiční skupina ovlivňovala prostřednictvím finanční motivace poslance," reagoval mluvčí Penty Martin Danko. Braní úplatků popřeli někteří z tehdejších nezávislých poslanců, slovenské úřady se navzdory tomu již nechaly slyšet, že údaje z amerických depeší prověří.

Informace o kontroverzním postupu Penty poskytl americkému velvyslanci Rodolpheovi Vallemu před parlamentními volbami v roce 2006 také tehdejší šéf kanceláře ministra zahraničních věcí. Podle něj si finanční skupina své pozice pojišťovala tím, že podporovala všechny strany; zájem měla zejména o vliv na ministerstva financí a zdravotnictví.

Vlivní jsou i podnikatelé

Ambasáda USA v Bratislavě informovala také o podnikatelích, kteří prý měli zásadní vliv na dominantní stranu bývalé vlády, levicový Směr-SD Roberta Fica. Jednomu z nich, Juraji Širokému, se údajně podařilo zastavit účast čínských firem při budování dálnic a silnic, která by ohrožovala jeho stavební společnost. Fico důvěryhodnost zpráv zpochybnil, diplomaté podle něj často využívali tvrzení médií.

Depeše popisují také přijetí tří vězňů z kubánského Guantánama, kde Spojené státy zadržovaly podezřelé z terorismu. Bratislava si prý mohla vybrat z desítky lidí, nakonec se rozhodla pro vězně pocházející z Egypta, Tuniska a Ázerbájdžánu, kteří na Slovensko přicestovali začátkem roku 2010. Tehdejší premiér Fico odmítl, aby Američané financovali jejich pobyt; přijetí vězňů prý vnímal jako pomoc americkému prezidentovi Baracku Obamovi.

O Ficovi diplomaté rovněž napsali, že v roce 2009 měl zájem o setkání s Obamou; expremiér prý zdůraznil, že by mu prý stačilo několik minut. Pozvánku do Bílého domu však nedostal, podle americké strany se Fico snažil získat předvolební fotografii s prezidentem USA.

Zdroje: ČTK