Waterloo se připravuje na nápor turistů. Od slavné bitvy uplyne 200 let

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Nenápadné Belgické městečko Waterloo se už od středečního rána připravuje na oslavy 200 let od nejslavnější bitvy v historii, která se stala symbolem Napoleonovy porážky. Město vzdálené asi 20 km od Bruselu díky bitvě získalo světový věhlas. 

K oslavám 200 výročí patří i rekonstrukce slavné bitvy. Ilustrační snímek

K oslavám 200 výročí patří i rekonstrukce slavné bitvy. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

 U příležitosti výročí bitvy z 18. června 1815 jsou tady výlohy obchodů plné dvourohých klobouků, císařů na bílém koni a vojáků Napoleonovy gardy řečených "grognards". "Bydlím ve Waterloo už více než 50 let a Napoleonův příběh znám hodně dlouho," říká důchodce Antoine Delsemme. "Přitahuje to lidi, naše obec se proto ku prospěchu mnoha našinců, zejména obchodníků, stává známější."

V historii zůstalo zapsáno Waterloo, kde vévoda z Wellingtonu, velitel vojsk koalice evropských panovníků proti Napoleonovi, zřídil svůj generální štáb. Hlavní boje se však onoho červnového dne roku 1815 odehrávaly na území okolních obcí.

Dozvuky slávy staré bitvy

Musíte tedy zamířit o několik kilometrů směrem na jih, na planinu Mont-Saint-Jean, abyste mohli sledovat poslední přípravy na událost, která by měla přilákat na 200 tisíc lidí, z toho čtvrtinu cizinců.

Místem pro zvukové a světelné představení nazvané Inferno, které se uskuteční 18. června, a pro dvě rekonstrukce bitvy, plánované na 19. a 20. června, je široké pole ve tvaru mísy s vysokými stromy. Již několik týdnů tu dělníci stavějí ocelové stupně o kapacitě 50 tisíc míst.

Pole sousedí s pahorkem, odkud Wellington řídil boje anglických jednotek. Nedaleko jsou dosud existující hospodářství Hougoumont a Haie-Sainte a lokalita La Belle-Alliance, dějiště zuřivých bojů, které se staly legendárními.

Co se stalo s bitevním polem po bitvě?

Právě v La Belle-Alliance si Wellington po vítězství potřásl rukou se svým pruským spojencem, polním maršálem Gebhardem Leberechtem von Blücherem, zatímco se Napoleon stahoval k Paříži, definitivně poražen poté, co ztroskotal útok jeho gardy na anglické pozice. Obou velkých rekonstrukcí bitvy se zúčastní přes 5000 nadšenců v dobových uniformách z 52 zemí, dále 360 koní nebo stovka děl. Akce připomenou střet, kdy po asi deseti hodinách zůstalo na bojišti na 45 tisíc padlých a zraněných.

Místo bitvy, které bylo desítky let ponecháno ladem, bylo s blížícím se výročím připravováno na příliv turistů. "Je třeba, aby i po oslavách zůstalo bitevní pole místem, kudy budou do Valonska směřovat proudy turistů," říká starostka Waterloo Florence Reuterová. Valonsko je frankofonní částí Belgie a je turisty méně navštěvované než Vlámsko.

Waterloo ve druhém tisíciletí

Slavný Lev z litiny, vztyčený na vrcholku umělého pahorku postaveného v roce 1826 na bitevním poli, hledí stále s vyzývavě otevřenou tlamou směrem k Paříži. Některé později postavené budovy však byly strženy, aby lokalita znovu získala svůj původní vzhled.

V podzemí zde byl otevřen zcela nový Památník 1815, který oživuje mnoho technických vymožeností, zejména animované obrazy a 3D filmy. Turisté se zde mohou zcela ponořit do pekla bojů. Cílem je zvýšit počet turistů ve Waterloo na půl milionu ročně.

Tagy: Belgie zahraničí výročí a oslavy bitva u Waterloo

Zdroje: ČTK