Walesa se homofobními výroky připravil o ulici v San Francisku

- Aktuality autor: Alina Holušová

Radní amerického San Franciska přejmenovali ulici, která nesla jméno polského exprezidenta Lecha Walesy, informoval v pátek polský list Gazeta Wyborcza. Zdůvodnili to homofobními výroky polského politika a pojmenovali ji nově po Tomu Waddellovi, obhájci práv homosexuálů. 

Polský exprezident Lech Walesa

Polský exprezident Lech Walesa,zdroj: Getty Images

Walesa vzbudil loni pozornost svými výroky na adresu nových polských poslanců - homosexuála Roberta Biedroně a transsexuálky Annu Grodzké. Exprezident reagoval na otázku novináře soukromé televizní stanice TVN, který se ho zeptal, zda by homosexuální poslanci neměli sedět až u zdi v poslední řadě parlamentních lavic, když představují pouze menšinu. Walesa, známý coby oddaný katolík, odpověděl: "Ano, až u zdi, a dokonce i za zdí."

Kromě toho Walesa v televizi prohlásil, že gayové jsou "odlišní lidé", kteří si "to mají dělat mezi sebou". Za svá slova se odmítl omluvit a řekl, že byl nesprávně pochopen. Tvrdil, že nechtěl nikoho urazit a označil se za příslušníka "staré školy", ale potvrdil, že svá slova mínil vážně.

Radní San Franciska prý nechtějí zpochybňovat Walesovy zásluhy v boji proti komunismu, ale ve městě proslulém tolerancí k sexuálním menšinám prý po něm ulice být pojmenovaná nemůže.

Jednohlasně rozhodli o tom, že ulička v centru, kde sídlí mimo jiné i klinika pro transgenderové osoby, ponese jméno aktivisty Waddella. Ten byl mimo jiné zakladatelem sportovních her pro homosexuály a zemřel v roce 1987.

Tagy: Polsko ulice homosexuálové Spojené státy San Francisko práva menšin

Zdroje: ČTK