Vztahy Německa a USA jsou zřejmě v nejhorší krizi od války Iráku

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Vztahy Německa se Spojenými státy jsou kvůli odposlouchávací aféře americké tajné služby NSA v nejhorší krizi od války v Iráku. Je o tom přesvědčen bývalý německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který však obě strany vyzývá k "rozumu". 

Spolupráce ochladla. Němci jsou na USA pořádně naštvaní

Spolupráce ochladla. Němci jsou na USA pořádně naštvaní,zdroj: Getty Images

"Nadcházející měsíce budou těžké, dokonce velmi těžké! Je toho mnoho k objasnění. A to bude od nás na obou stranách mnohé vyžadovat," uvedl nynější předseda poslanecké frakce sociální demokracie (SPD) Steinmeier v rozhovoru pro nedělník Bild am Sonntag. "Takové časy jsem už zažil poté, co Gerhard Schröder řekl v roce 2003 'ne' válce v Iráku," dodal. 

Politik nicméně vyzval k opatrnosti. "Přimlouvám se za to, abychom neztráceli ze zřetele to, co nás spojuje. Abychom kvůli krátkozrakému pohledu na aktuální konflikty neházeli společnou budoucnost přes palubu," prohlásil. 

Napětí mezi oběma zeměmi vzniklo poté, co se ukázalo, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) sledovala řadu zahraničních státníků, včetně kancléřky Angely Merkelové. Údajně monitorovala i její telefonické rozhovory, a sice nejen to, s kým mluví, ale i obsah jejích hovorů. 

Špionážní aféra propukla na základě dokumentů prozrazujících program amerických tajných služeb ke sledování elektronické komunikace včetně telefonických hovorů, a to nejen v USA, ale i v zahraničí. Dokumenty poskytl novinářům bývalý pracovník NSA Edward Snowden, který se uchýlil do Ruska, kde dostal dočasný azyl. 

Kvůli odposlouchávání německých činitelů navštívili nejbližší poradci Merkelové tento týden Washington, kde se setkali se zástupci Obamovy administrativy. Časopis Spiegel k tomu v sobotu napsal, že USA jsou připraveny s Německem uzavřít dohodu o ukončení průmyslové špionáže. Poradkyně amerického prezidenta Baracka Obamy pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová prý však nechala bez odpovědi žádost německé strany, aby dohoda zahrnovala i konec sledování nynějších šéfů vlád. 

Tagy: Německo Spojené státy americké

Zdroje: ČTK