Vztahy mezi Egyptem a USA prý nebyly nikdy stabilní

- Aktuality autor: red

Americko-egyptské vztahy nebyly nikdy stabilní. V rozhovoru, který dnes otiskl tuniský deník Le Quotidien, to řekl egyptský ministr zahraničí Ahmad Abúl Ghajt. Egypt bude podle něj v budoucnu demokratickou zemí s voleným prezidentem.

"Doufám, že pak mezi námi budou vztahy dvou rovnocenných států," řekl ke vztahům Káhiry s Washingtonem.

Odpovídal také na otázky týkající se toho, že Egypt krátce po svržení prezidenta Husního Mubaraka povolil dvěma íránským vojenským lodím použít Suezský průplav a dostat se tak do syrského přístavu. Izrael to označil za íránskou provokaci a Egypt tak vyvolal pochyby nad tím, zda hodlá tak jako dosud plnit tři desítky let starou mírovou smlouvu s Izraelem.

Organizované Muslimské bratství

"Mohu vám říci, že Egypt v budoucnu nebude nikomu stranit," řekl Ghajt. Nemyslí si ale, že by se v Egyptě mohly dostat k moci náboženské kruhy. "Jejich vliv jim neumožní získat kontrolu nad politikou," sdělil ministr.

Nejorganizovanější z egyptských opozičních stran je dosud zakázané Muslimské bratrstvo. Z něj vzešly jinde na světě například organizace, které nesouhlasí s existencí Izraele a bojují proti němu. Egypt s Izraelem uzavřel roku 1979 mírovou smlouvu jako první z arabských zemí. Od té doby byl oporou Izraele a také Washingtonu při řešení blízkovýchodních sporů.

K protestům, které Mubaraka přiměly 11. února odstoupit, Ghajt řekl, že egyptská "revoluce ještě neskončila". "Zatím jsme bývalý režim jenom zbavili chloupků. Než dospějeme k občanské demokratické společnosti, musíme mnohé ještě udělat," prohlásil Ghajt. Původně byl egyptským zástupcem při OSN a šéfem diplomacie se stal před sedmi lety.

Tagy: USA Egypt

Zdroje: ČTK