Vzbouřenci ve Slavjansku vyhlásili válku Ukrajině. Chtějí od Ruska vojenskou podporu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 5. 2014 19:27) - Aktuality autor: Petr Kubec

Igor Strelkov, nově zvolený vrchní velitel Doněcké oblasti, fakticky vyhlásil válku ukrajinské armádě. Zároveň s tím požádal vůdce slavjanských vzbouřenců Moskvu o vojenskou podporu. Podle ruských a ukrajinských médií je Strelkov agent ruské vojenské rozvědky.

Proruští separatisté ve Slavjansku

Proruští separatisté ve Slavjansku,zdroj: Isifa.com

"Na základě vůle lidu a v zájmu obnovení historické spravedlnosti žádáme Ruskou federaci, aby zvážila začlenění Doněcké lidové republiky do Ruské federace," citovala agentura prohlášení, které učinil na tiskové konferenci jeden z vůdců proruské rebelie v Doněcku Denis Pušilin.

"Lid Doněcka byl vždy součástí ruského světa. Pro nás je historie Ruska naší historií," dodal.

Dopoledne se přitom v ukrajinských médiích objevila informace, že vedení samozvané Doněcké lidové republiky upustilo od plánu uspořádat v oblasti druhé referendum, které mělo podle původních záměrů rozhodnout o připojení "samostatné republiky" k Rusku.

Podle Gubarevova dekretu Strelkov, jehož skutečné jméno je údajně Igor Girkin a v rozvědce GRU má hodnost plukovníka, vyhlásil na území Doněcké oblasti "režim protiteroristické operace". Podobným výrazem označují ruská bojová komanda své zásahy proti islamistům na severním Kavkazu.

Všichni příslušníci "neonacistických skupin", tedy bojovníci ukrajinské Národní gardy, mají být zadrženi a v případě ozbrojeného odporu "na místě zničeni". Armádní jednotky mají zahájit s vedením "Doněcké lidové republiky" jednání o evakuaci. Jejich výzbroj bude prý zabavena. Operace má skončit do 48 hodin.

Všichni velitelé doněcké "domobrany" jsou podřízeni Strelkovově velení, uvádí se v dekretu, který se prý ve formě letáků rozšiřuje ve Slavjansku a Kramatorsku. Girkin-Strelkov rovněž oznámil, že zahajuje trestní stíhání proti čelným ukrajinským politikům včetně úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova, premiéra Arsenije Jaceňuka a ministra vnitra Arsena Avakova.

Trestnímu stíhání jsou prý také vystaveni šéf americké rozvědky CIA John Brennan, náměstkyně ministra zahraničí USA Victora Nulandová a dokonce i mluvčí amerického ministerstva Jennifer Psakiová.

Podle informace serveru Novosti Donbassa Girkin-Strelkov požádal Rusko o poskytnutí vojenské pomoci "Doněcké lidové republice".

Podle nepotvrzených informací v neděli Strelkov fakticky převzal vedení doněckých vzbouřenců a místní proruské radikály odstavil na druhou kolej. Své funkce prý ztratili šéf "Doněcké lidové republiky" Andrej Purgin, šéf volební komise Roman Ljagin a předseda "parlamentu" Vladimir Makovič.

Tagy: Rusko Ukrajina vojenská rozvědka Slavjansk Doněcká oblast

Zdroje: ČTK