Vzácné fotografie celebrit od Andyho Warhola půjdou do aukce

- Magazín autor: Sebastian Kantor

Vzácné fotografie celebrit od Andyho Warhola půjdou do veřejné internetové aukce, která bude spuštěna 3. září a potrvá měsíc. Popartový umělec na snímcích zachytil osobnosti populární hudby a filmu, jako jsou John Lennon, Mick Jagger, Elizabeth Taylorová, Madonna nebo Sting, informoval na svém webu britský list The Daily Telegraph. 

Debbie Harry na fotografii Andyho Warhola

Debbie Harry na fotografii Andyho Warhola,zdroj: Getty Images

Kdokoli si nyní bude smět prostřednictvím aukčního serveru 1stdibs.com zakoupit některé ze 150 dosud téměř neznámých fotografií, které Warhol pořídil při neformálních příležitostech. Aukce bude spuštěna společně s newyorskou výstavou fotografií. 

Warhol ke konci své kariéry fotografii používal jako další umělecký prostředek a rád osobnosti zachycoval ve spontánních chvílích. Mnoho jeho objektů byli přátelé ze zábavního průmyslu, navštěvující tytéž noční kluby, jeho luxusní dům u pláže nebo umělecké studio známé jako Factory (Továrna).

Warhol tak například vyfotil Lennona v New Yorku v roce 1979, tedy rok před zavražděním. Na snímku je zachycen také přítel módního návrháře Halstona, jak na Lennona zezadu vyplazuje jazyk. Dosud nezveřejněné fotografické dílo zahrnuje také několik autoportrétů.

Warhol, jenž zemřel v roce 1987, vždy z negativu připravil jen jednu fotografii, takže každá je jedinečným dílem.

Mnoho ze snímků, které byly pořízeny na černobílé negativy v letech 1976 až 1987, dal Warhol svému životopisci Patu Hackettovi. Tyto fotografie tvoří jádro chystané výstavy a aukce. Některé další patří sběrateli Jimu Hedgesovi. 

Zdroje: ČTK