Vzácná bible z Měsíce se vydražila za 75 tisíc dolarů

- Aktuality autor: Alina Holušová

"Měsíční bible" považovaná za jednu z nejvzácnějších „knih“ planety se prodala v Dallasu za 75 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 1,5 milionu korun). Bible na mikrofilmu obletěla na palubě lodě Apollo 13 Měsíc a přistála na měsíčním povrchu během výpravy Apolla 14. 

Měsíční bible

Měsíční bible,zdroj: www.lunarbible.com

Bible se dražila v rámci aukce vesmírných memorabilií pořádané ve středu večer. "Měsíční bible" s rozměry 3,8 krát 3,8 centimetru se dá číst s pomocí mikroskopu a je jednou z 12 biblí, které zůstaly ze sbírky stovky biblí, jež se na povrch Měsíce dostaly s astronautem Edgarem Mitchellem v roce 1971.

"Tento malý mikrofilm ji obsahuje celou, všech 1245 stránek bible krále Jakuba, jak Starý, tak Nový zákon," řekl Michael Riley, historik dražební síně Heritage Auctions. Miniaturní bible vyrobila Modlitební liga Apollo - skupina, kterou založili zaměstnanci NASA a celosvětově se rozšířila její myšlenka využít cesty člověka na Měsíc k šíření slova božího.

Velitel mise Apollo 13 Jim Lovell vzal v roce 1970 do vesmíru 512 biblí o velikosti poštovní známky. Měly s ním přistát na Měsíci, ale to se nezdařilo poté, co výbuch kyslíkové nádrže vážně poškodil vesmírné zařízení. Část z nich pak na Měsíc vzal Mitchell.

Jedna z kompletních "měsíčních biblí", které zůstaly po Mitchellově výpravě, je až do 22. června vystavena ve Vatikánu - v sousedství například tří fragmentů Svitků od Mrtvého moře.

Tagy: aukce Spojené státy bible dražba měsíc měsíční bible

Zdroje: ČTK