Významný ruský bloger žádá o politický azyl v Estonsku

- Aktuality autor: red

Ruský bloger Maxim Jefimov známý svými nelichotivými poznámkami na adresu pravoslavné církve dnes požádal o politický azyl v Estonsku. Podle ruských médií je Jefimov v Rusku stíhán za kritiku církevního vedení. Estonské úřady se k žádosti o azyl dosud nevyslovily.

Jefimov pobouřil ruskou pravoslavnou církev článkem nazvaným "Karélie už má po krk popů", který napsal koncem loňského roku. Bloger žijící v Karelské republice při finských hranicích v článku tvrdí, že v karelské metropoli Petrozavodsku je zřejmý nárůst proticírkevních nálad. Stěžoval si, že v nehostinných severských oblastech, kde je nedostatek prostředků na zajištění sociálních programů, "se rozhazují" peníze na stavbu chrámů. "Bradatí kašpaři tu okupovali televizní obrazovky," konstatoval Jefimov.

Za svou kritiku byl Jefimov obžalován z pokusu o šíření nenávisti a z ponižování lidské důstojnosti. Prokurátor dokonce žádal umístění blogera do psychiatrické léčebny, ale obhájcům se podařilo tomuto kroku zabránit.

Útěk z vlasti nebyl jednoduchý, tajná policie stupňovala teror

Jefimov nejprve vycestoval na Ukrajinu, odtud do Polska a nakonec se uchýlil do Estonska. "Byl jsem nucen uprchnout před absurdním pronásledováním a psychickým nátlakem ze strany tajné policie, ale i před přímými hrozbami likvidace," napsal v článku pro list Novoje vremja.

Estonsko se před dvěma lety stalo místem azylu jiného ruského blogera Savvy Těrenťjeva, který byl v Rusku stíhán za "rozpoutání nenávisti proti pracovníkům ministerstva vnitra".

Zpráva o Jefimovově žádosti o azyl přichází v době, kdy v Moskvě vrcholí proces se skupinou Pussy Riot, která si za svůj proticírkevní protest letos v únoru zvolila moskevský chrám Krista Spasitele. Třem členkám skupiny hrozí trest až sedmi let vězení.

Tagy: svinstvo cenzura nespravedlnost

Zdroje: ČTK