Výzkum českých biologů na Antarktidě se zdařil, prozkoumali 7300 parazitů

- Magazín autor: Michal Polák

Letošní vědecká expedice na polární stanici J. G. Mendela na Rossově ostrově v Antarktidě je úspěšná a to i přes mnohé technické problémy. Vědci odebrali z odlovených ryb ke zkoumání kolem 7300 parazitů a zkoumali tání čtyř ledovců, mechy a lišejníky. Dnes to řekl biolog z Masarykovy univerzity v Brně Miloš Barták. 

Biolog Miloš Barták s nálezem z Antarktidy

Biolog Miloš Barták s nálezem z Antarktidy,zdroj: isifa/MAFRA/Anna Vavríková

Na stanici pobýval šestnáctičlenný tým tvořený především vědci z univerzity, která ji v letech 2005 a 2006 postavila. Větší část týmu se už vrátila do vlasti, tři její členové tam ale zůstali. V únoru se totiž z ledoborce, který expedici vezl na ostrov, nepodařilo vyložit technický materiál. Loď kvůli krám připlula jen do vzdálenosti 18 kilometrů k základně. 

Kry neumožnily přepravu materiálu po moři. Tým s nejnutnějším vybavením převezl na stanici vrtulník. Nyní se situace zlepšila, led ustoupil. Tři z vědců se s chilskými vojenskými námořníky pokusí v nejbližších dnech převézt z lodě na základnu 108 nových solárních panelů, větrnou elektrárnu a kontejner na vodu. 

I přes technické problémy se ale výzkum podle Bartáka zdařil. Vědci odlovili přes sto ryb, z nichž odebrali tisíce parazitů k výzkumu. Nasbírali i velké množství bezobratlých organismů pro výzkum magnetorecepce, tedy jejich schopnosti orientovat se na základě magnetického pole Země. Pokračuje zkoumání extremofilů, drobných organismů schopných přežít prudké změny počasí. Vědce nyní zajímá, co jim umožňuje je zdárně přestát. 

U všech čtyř monitorovaných ledovců zaznamenali odborníci jejich tání. Je to doklad toho, že oteplování klimatu pokračuje. V těchto oblastech se zabývají biologové antarktickými oázami, což jsou místa, z nichž po ústupu ledovců vzniká na obnažené půdě život v podobě řas a lišejníků. 

Tagy: Brno Výzkum Antarktida Masarykova univerzita biologie

Zdroje: ČTK