Výtvarník Černý si pustil pusu na špacír a zkritizoval Knížáka. Za urážku mu zaplatí 100 tisíc

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Výtvarník David Černý zaplatí za urážku exšéfovi Národní galerie Milanu Knížákovi sto tisíc korun. Černý Knížáka v dokumentu odvysílaném Českou televizí označil nevybíravým výrazem. Soud již jednou rozhodl o finančním trestu, Černého právník ale vybojoval u Nejvyššího soudu jeho zrušení. Nyní ale podle nového rozhodnutí musí výtvarník zaplatit pokutu i náklady soudního řízení ve výši čtyřicet pět tisíc korun.

Milan Knížák

Milan Knížák,zdroj: Isifa.com

Rozsudek je pravomocný, Černého právník David Uhlíř však při odchodu ze soudní síně řekl novinářům, že v kauze pravděpodobně znovu podá dovolání. 

Knížák se u soudů domáhal finančního zadostiučinění a omluvy za to, že ho Černý počátkem roku 2011 označil v televizním dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého za "nafoukaného, kriploidního čuráka". Podle Knížáka ho tím chtěl Černý úmyslně znevážit, a zasáhl tak do jeho práva na čest a důstojnost. Knížák po Černém žádal zaplacení sto padesáti tisíc korun, po televizi pak půl milionu. 

Právo na omluvu přiznal Knížákovi už předloni pražský městský soud, který dospěl k závěru, že hrubý vulgarismus do oprávněné kritiky nepatří a že použití obdobných výrazů by omlouvala pouze velmi vyhrocená situace. Zároveň tehdy nepravomocně rozhodl, že omluva bude pro Knížáka dostatečným zadostiučiněním. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že vulgární výrok zazněl v dokumentu, na nějž se dívala pouze specializovaná skupina lidí, kteří oba muže znají a vědí, jaké mají vzájemné vztahy. 

Odvolací senát vrchního soudu však následně Knížákovi uznal i právo na odškodné s tím, že došlo k intenzivnímu zásahu do jeho osobnostních práv. Tento právní názor dnes zopakoval. Dodal, že při stanovení výše odškodného přihlédl k tomu, že Knížák se k Černému také nechoval vhodně. Jinak by prý přiznané zadostiučinění zřejmě bylo podstatně vyšší. 

Tagy: omluva Národní galerie vulgarity výtvarník

Zdroje: ČTK