Vytočený Škromach: Profesoři budou zase zametat, jako před rokem 89

- Aktuality autor: red

Místopředseda Senátu a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach je naprosto šokován tím, jak se bude zacházet s nezaměstnanými. Bodrému politikovi ze Slovácka zamrzl jeho věčný úsměv. Místopředseda ČSSD byl totiž přesvědčen, že už se nevrátí doby před listopadem 1989. A vrací se prý ještě v horší podobě.

Před revolucí zametali ulice jen profesoři a další vysokoškoláci, kteří podepsali Chartu 77, teď nemusí být odpůrci režimu, stačí když budou dva měsíce bez práce. Podle Škromacha ministr Jaromír Drábek zavádí robotu. To Drábek absolutně odmítá a ríká, že každý má možnost volby.

Podle Škromacha je mezi uchazeči o práci absolutně mizivé procento těch, kteří o získání nového místa nemají zájem. Pokud však se jim nedaří získat práci dva až tři roky, dochází u nich k určité rezignaci. Většinou se to silně podepíše na jejich psychice. „Existují o tom studie, nejen u nás, ale v celém světě,“ říká pro ParlamentníListy.cz Škromach. A dodává, že nezaměstnanost se může psychicky projevit i na lidech, kteří netrpí hmotnou nouzí, ale deprimuje je, že už o ně nikdo nemá zájem.

Stokrát žádal, po sto prvé už nejde

„Nevěřím tomu, že se někdo zaregistruje na úřadu práce s tím, že nechce dělat. Bohužel 20 – 30 procentům uchazečů se nepodaří za dva roky najít práci. Nezbude jim pak nic jiného než pracovat na černo, pokud aspoň takovou práci získají,“ uvádí dále místopředseda ČSSD. „Samozřejmě velkým problémem je, že pokud někdo jde stokrát žádat o práci a stokrát ho odmítnou, ztratí sebevědomí a po sto prvé už se na to vykašle.“

Není tajemstvím, že lidé nad 55 let v podstatě nemají moc šancí se uplatnit. Personální agentury dokonce uvádějí, že jejich klienti často říkají, ať jim neposílají lidi nad čtyřicet let. „Stejný problém jako starší lidé mají i absolventi a lidé se zdravotním postižením. Za vlády ČSSD jsme zaměstnavatele, kteří našli uplatnění pro tyto skupiny, zvýhodňovali,“ vysvětlil politik.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Tagy: reforma nezamestnani škromach

Zdroje: ČTK