Výstavu Tima Burtona vidělo přes 100 tisíc lidí

- Magazín autor: Michal Polák

Výstavu Tim Burton a jeho svět, která v Domě U Kamenného zvonu představuje originální tvorbu slavného amerického filmaře, vidělo 100 tisic lidí. Stane se ale nejnavštívenější výstavou v gotickém domě na Staroměstském náměstí. Kvůli stále velkému zájmu diváků pořadatelé ode dneška do neděle prodloužili otevírací dobu až do 22.00. 

Exponáty na pražské výstavě Tima Burtona

Exponáty na pražské výstavě Tima Burtona,zdroj: Getty Images

Výstava začala 28. března a do 30. července ji vidělo 96.310 lidí, kteří si koupili vstupenku v pokladně. "Nejsou do toho započítány lístky zakoupené přes Ticketpro a další vstupenky věnované třeba do soutěží, s nimi už návštěvnost překročila 100 tisíc lidí," řekla za pořadatele výstavy Hana Kovaříková. Návštěvnost v posledních dnech je podle ní přes 1600 lidí denně. 

Pořadatelé si pochvalují prostory Domu U Kamenného zvonu, jehož atmosféra s Burtonovými artefakty koresponduje. Celkově však výstavní prostory nemají příliš velkou návštěvnickou kapacitu, v rozlehlejší prostoře by možná návštěvnost byla ještě vyšší. Hlavním organizátorem výstavy je organizace Art Movement.

GHMP je spoluorganizátorem, poskytla prostory a částečně přispěla do rozpočtu. Rozpočet výstavy je podle dřívějších údajů pořadatelů 12 milionů korun, část nákladů uhradí vstupné a prodej merchandisingových věcí. Příjem ze vstupného a prodeje předmětů se bude dělit mezi Art Movement, GHMP a Tim Burton Productions. 

Stotisícová návštěvnost výstavního projektu je v Česku výjimečná. Denní průměr podle zatím známých čísel činí asi 926 lidí. Návštěvnicky nejúspěšnější výstavou loňského roku byla výstava plakátů Alfonse Muchy, na kterou diváky lákalo i jméno Ivana Lendla, z jehož sbírky pocházely. Vidělo ji přes 185.000 návštěvníků, vysoký byl i denní průměr návštěvníků, 1200 lidí. 

Nejvíce lákají expozice historického či přírodopisného zaměření

Podobně návštěvnicky úspěšných projektů není v novodobé historii v Česku mnoho, těm z poslední doby ale nahrávají populární témata, která jsou téměř sázkou na jistotu. Dříve ale vysokých čísel dosahovaly i výstavy s náročnějším obsahem. Vysoký denní průměr návštěvníků (1060) měla před osmi lety výstava Karel IV. - Císař z Boží milosti, kterou za tři měsíce navštívilo 100 tisíc lidí. Výstavu Rudolf II. a Praha od května do září roku 1997 zhlédlo na 200.000 návštěvníků, přes 1500 lidí denně. Obecně ale proti 90. letům je dnes návštěvnost výstav nižší. 

Na přelomu let 2007 a 2008 vyvolala velký zájem výstava o Albrechtovi z Valdštejna. Ve Valdštejnské jízdárně ji vidělo téměř 150 tisíc  lidí (1350 návštěvníků denně). Tradičně patří k nejnavštěvovanějším přehlídky děl klasiků českého výtvarného umění. V roce 2009 tak první příčku obsadila retrospektiva Josefa Čapka, kterou na Pražském hradě zhlédlo 73 tisíc lidí, průměrně 753 za den.

Nejnavštěvovanější výstavou roku 2011 byla přehlídka děl barokního malíře Karla Škréty, kterou vidělo téměř 71 tisíc lidí, denně na ni přišlo přes 500 lidí. Galerie hlavního města Prahy sklidila týž rok velký úspěch s výstavou Královský sňatek, kterou vidělo 43 tisíc lidí; výstava připomínala sedmisetleté výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn. 

Více než výstavy výtvarného umění lákají v České republice k návštěvě expozice historického či přírodopisného zaměření. Velké popularitě se loni těšila výstava replik součástí Tutanchamonova pokladu, vidělo ji skoro 200.000 lidí. Tradičně početné publikum mívají výstavy ze soutěží Czech Press Photo a World Press Photo. Pokaždé také přiláká velký počet lidí výstava korunovačních klenotů, loni se na ně přišlo podívat 31.237 lidí.

Tagy: Praha výstava

Zdroje: ČTK