Vysočina plánuje spolupracovat s Běloruskem

- Aktuality autor: Alina Holušová

Vedení Vysočiny rozhoduje o spolupráci s Minskou oblastí v Bělorusku. Hejtman Jiří Běhounek tvrdí, že Evropská unie jako celek začíná měnit svůj postoj k Minsku, a pro jeho region je partnerství s běloruskou stranou výhodné mimo jiné i kvůli firmám. 

Alexander Lukašenko.

Alexander Lukašenko.,zdroj: AP

Region rozkládající se kolem hlavního běloruského města v červenci navštívili zástupci kraje, další cesty v září by se měli zúčastnit i podnikatelé. Znění Memoranda o spolupráci s běloruským regionem v úterý projednala krajská rada. O jeho podpisu rozhodnou krajští zastupitelé na zasedání 9. září.

"Ukazuje se, že Evropská unie mění přístup k Bělorusku, protože zde vidí velmi významný ekonomický potenciál," řekl Běhounek. Uvedl, že podnět k navázání kontaktů Vysočiny a Minskou oblastí přišel z českého velvyslanectví v Bělorusku.

Běloruská delegace přijela na Vysočinu letos v dubnu, zajímala se o pivovary a další průmyslové podniky. Zářijové cesty do Běloruska se zúčastní kolem deseti podnikatelů z Vysočiny. Hejtman podotkl, že pelhřimovský Agrostroj léta spolupracuje s velkým výrobcem zemědělských strojů z běloruského města Gomel.

Zda se do spolupráce s běloruským regionem zapojí i školy a kulturní organizace, se podle hejtmana teprve uvidí. "To už je na nich, na Ukrajině to taky nebylo za jeden den," řekl Běhounek s odkazem na už uzavřenou spolupráci kraje se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny.

Kraj Vysočina má zatím v zahraničí čtyři oficiální partnerské regiony, kromě Ukrajiny to jsou Dolní Rakousy, Nitranský samosprávný kraj na Slovensku a francouzský region Champagne-Ardenne. Podle Běhounka se teprve ukáže, jestli v takové partnerství přeroste i chystaná spolupráce s běloruským regionem. Předpokládá, že by se tak mohlo stát. Uvedl, že Vysočina nyní navazuje spolupráci i s jinými regiony, a to ve Finsku a v Německu.

Tagy: Česko ekonomika Bělorusko Vysočina ČR politika

Zdroje: ČTK