Výsledky voleb se mění, rozhodly soudy. V Krupce se volí znovu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Výsledky komunálních voleb v Raspenavě se podle rozhodnutí krajského soudu v Liberci změní. V Krupce na Ústecku jsou volby dokonce kvůli kupčení s hlasy neplatné a lidé musejí k urnám znovu.

Jedna z komisí v Raspenavě špatně přepsala hlasy, když současnému starostovi Pavlu Lžičařovi přičetla pouze devět místo správných 69 hlasů. Uvedla to mluvčí soudu Hana Burešová. Kvůli chybě se nakonec Lžičař nedostal jako lídr sdružení Za obnovu obce do zastupitelstva. Posunutím Lžičaře pořadím vzhůru vypadne ze zastupitelstva Vladislav Kobera ze stejného uskupení. 

Návrh na neplatnost voleb podala předsedkyně komise ve volebním okrsku číslo 3, kde se chyba stala. Podle soudu vyplývá z dokumentace, že hlasy byly skutečně přičteny špatně. Hlasy pro každou volební stranu i jejich jednotlivé kandidáty byly vždy zaznamenávány na dva archy.

31 plus 38 není devět, potvrdil soud

Lžičař měl na jednom z nich 31 hlasů, na druhém 38. Do systému mu však bylo přičteno pouze devět hlasů. Za chybu zřejmě může lidský faktor. Lžičaře během srpnových záplav řada lidí z Raspenavy kritizovala za liknavý přístup, vyčítali mu například, že s k nim pomoc dostala pozdě. Lžičař se těmto nařčením bránil. 

Současný starosta nakonec po přepočtení namísto 269 hlasů získal 329 hlasů. Tím ze zastupitelstva vypadl Kobera ze stejného sdružení, který měl hlasů 289. Na rozložení mandátů v zastupitelstvu pro jednotlivé strany se nic nemění. Soud rozhodl o tom, že ostatní výsledky zůstávají v platnosti a nebude třeba opakovat celé volby. 

"Pro mě to rozhodnutí soudu znamená trochu radostnější pohled na výsledky a přímou účast na řízení města. V Raspenavě se stále vedou koaliční vyjednávání, my usilujeme o koalici napříč politickým spektrem, nikoho nevylučujeme. Rozhodnutím soudu se situace nijak nezměnila, jasno by mělo být v pátek nebo v pondělí," řekl Lžičař, jenž má nyní šanci stát se počtvrté starostou.

Lžičařovo sdružení volby vyhrálo

Sdružení Za obnovu obce volby v Raspenavě vyhrálo, získalo v patnáctičlenném zastupitelstvu třetinu křesel. Druzí skončili sociální demokraté se čtyřmi mandáty, ODS má tři křesla stejně jako KSČM s nezávislými. 

V Liberci byly podány celkem čtyři stížnosti na průběh voleb. Jedna se týkala Josefova Dolu, tu soud již zamítl. Návrhy na neplatnost voleb v Jindřichovicích pod Smrkem a v Liberci se teprve řeší.

V Krupce jsou kvůli kupčení s hlasy volby neplatné

Ústecký krajský soud dnes zneplatnil volby ve třech okrscích Krupky na Teplicku. V těchto třech okrscích třináctitisícového města se bude hlasování opakovat. Vyplývá to z pondělního usnesení soudu.

Pět stran soud upozornilo na kupčení s hlasy sociálně slabých a jejich svážení do volebních místností. Soud to vyhodnotil jako nepovolenou agitaci. Rozsudek okamžitě nabyl právní moci a ministr vnitra by měl do 30 dnů stanovit termín opakovaných voleb, sdělila mluvčí ústeckého krajského soudu Irena Jeřábková. 

V Krupce se u soudu sešly dva návrhy na zneplatnění komunálních voleb ve městě. Soud jim sice zcela nevyhověl, v okrscích číslo 5, 8 a 9 se ale bude hlasování opakovat. "O novém termínu voleb rozhodne ministr vnitra do 30 dnů ode dne, kdy obdrží soudní rozhodnutí," řekla Jeřábková.

Podezření z nakupování hlasů na mnoha jiných místech

Po letošních komunálních volbách je to první rozhodnutí soudu o zneplatnění voleb kvůli údajnému kupování hlasů. Podezření na kupčení s hlasy prověřovala policie ve všech sedmi okresech Ústeckého kraje, ale i v jiných městech Česka. 

"Jsme rádi, že soud nám dal, aspoň tímhle způsobem, za pravdu a že se hlasování bude opakovat alespoň v nejvíce zmanipulovaných okrscích," řekl v první reakci navrhovatel Pavel Horák, který ve městě vedl kandidátku Věcí veřejných. 

Volby v Krupce provázely problémy prakticky od otevření volebních místností. Už hodinu poté povolali místní občané policii na sídliště Maršov, aby tam zabránila údajnému podplácení sociálně slabých občanů. Už tehdy s tím kritici spojovali právě Sdružení ČSNS a NK-Šance pro město. Podle amatérských videozáznamů z místa někdo organizovaně svážel voliče do volebních místností a za hlas pro zmíněné sdružení jim sliboval úplatu 300 korun. ČSNS a NK-Šance pro město již dříve podezření odmítly.

Tagy: změna krupka

Zdroje: ČTK