Vyšetřovatel kauzy ŘSD: Klíčová svědkyně byla donucena k výpovědi

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Klíčová svědkyně kauzy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), v níž jsou obvinění dva někdejší ředitelé firmy Petr Laušman a Alfréd Brunclík, byla ke své výpovědi donucena. Tvrdí to bývalý vyšetřovatel případu Rostislav Kotrč, kterého však kvůli únikům informací ze spisu začátkem srpna obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nařčení odmítla s tím, že i toto prověřovala inspekce, podezření se ale neprokázalo.

"V dubnu 2013 se mi mimo jiné potvrdila osobním rozhovorem s korunní svědkyní v kauze ŘSD právě i ta skutečnost, že byla mými kolegy donucena k tomu, aby vypovídala tak, jak ji donutili," sdělil dnes ČTK Kotrč. "GIBS prověřoval i tuto situaci, a ta se nepotvrdila," reagovala Bradáčová, která na policistu z protikorupční jednotky podala trestní oznámení kvůli úniku informací.

"Poté, co jsem upozornil GIBS na své poznatky, že klíčová svědkyně v kauze ŘSD byla ke své výpovědi donucena pod nátlakem, bylo paradoxně dne 1. 8. 2013 zahájeno účelové trestní stíhání mé osoby," míní elitní detektiv. Inspekce jej viní z toho, že údajně obhájcům obviněných při nahlížení do spisu prozradil totožnost utajené svědkyně. Tu však podle Kotrče znali advokáti na základě pochybení jeho předchůdců již rok předtím, tedy o půl roku dříve, než k útvaru nastoupil.

Inspekce pak policistovi nedávno sdělila i další obvinění ze zneužití pravomoci kvůli rozhovoru s novinářem, prohledala jeho byt a údajně zabavila důkazy sloužící k obhajobě. Státní zástupce také podal návrh na jeho vzetí do vazby, soud však muže nechal na svobodě. "Následná snaha o mé vzetí do vazby pak není motivována ničím jiným než mě umlčet a dát mi výstrahu, že o poměrech na ÚOKFK (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality) a VSZ Praha již nemám hovořit," poznamenal Kotrč.

Muž si ale stěžuje také na to, že jeho stíhání dozoruje údajně nepříslušné Vrchní státní zastupitelství v Praze, konkrétně pak státní zástupce Pavel Prygl, který je jako stážista přímým podřízeným Bradáčové. Podle vrchní žalobkyně ale je v tomto případě obligatorně daná příslušnost vyhláškou ministerstva spravedlnosti.

Někdejší vyšetřovatel případu rovněž tvrdí, že Bradáčová měla osobní vztah k jednomu z obviněných v kauze související s ŘSD, která s ní byla sloučena. Prý šlo o jejího bývalého spolužáka ze školy, jehož stíhání bylo zrušeno. "Ve vztahu ke kauze označované jako ŘSD neznám osobně žádnou z osob obviněných a nikdy jsem se s nimi nesetkala," prohlásila státní zástupkyně. Připustila, že jeden z jejích bývalých spolužáků z vysoké školy v související kauze figuroval. Dodala také, že tato část bude opět ze spisu vyloučena.

V kauze ŘSD policie stíhá od prosince 2011 kromě Laušmana i bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Halu a další dva lidi. Laušmana a Halu policisté viní z přijímání úplatku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Policie stíhá také někdejšího právníka podniku Roberta Wolfa a podnikatele Jiřího Neužila. Prý státu nevýhodnými pronájmy pozemků a dálničních odpočívadel způsobily škodu zhruba 300 milionů. Brunclíka pak detektivové obvinili letos v dubnu z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži. Podle policie je odpovědný za zmanipulované zakázky na pronájem dálničních odpočívadel se škodou 120 milionů korun.

Tagy: kauza ŘSD

Zdroje: ČTK