Vypuknou velké oslavy výročí republiky. Spustí je opravený orloj

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Po rekonstrukci bude v pátek odpoledne spuštěn staroměstský orloj a začnou tak měsíční národní oslavy 100 let Československa, které vyvrcholí 27. a 28. října. Vznik státu budou v pátek připomínat také dny otevřených dveří ve státních institucích, začíná několik výstav. Blížící se výročí vyhlášení republiky vzpomenou lidé v den svatováclavského svátku také v regionech.

Pražský orloj, ilustrační snímek

Pražský orloj, ilustrační snímek,zdroj: "PETR TOPIČ " / MAFRA / Profimedia

Zrestaurované sochy apoštolů vyjdou na orloji poprvé z nových vitrážových okének v 18:00. Před demontováním byla na orloji plechová okénka ze 70. let minulého století, instalací skleněných se orloj vrací k původní podobě. Ze stejného důvodu se na astroláb vrátil soumrak. Orloj byl letos kompletně demontován poprvé od poválečných let, mechanika stroje se rekonstrukcí vrátila do podoby z 60. let 19. století.

Na Pražském hradě se v pátek za účasti prezidenta Miloše Zemana uskuteční oslavy 100 let českého sportu. Připomene je slavnostní oběd v prostorách Rudolfovy galerie a Rothmayerova sálu. Spolu s prezidentem se ho zúčastní medailisté z olympijských her či mistrovství světa a zástupci sportovních organizací a sokolské obce. Největší tuzemské sportovní momenty jednotlivých dekád podle ankety České televize budou večer vyhlášeny ve Foru Karlín.

Dny otevřených dveří v pátek lidem zpřístupní budovy několika úřadů, do kterých se běžně nedostanou. Návštěvníci mohou přijít do objektu ministerstva financí v Letenské ulici a hradčanského sídla ministerstva obrany. Úřad vlády veřejnosti zpřístupní Lichtenštejnský palác na Kampě, který slouží k reprezentačním účelům, ministerstvo kultury otevře malostranský Nostický palác.

Výstava nazvaná 28. říjen začne v pátek v pražském Obecním domě, který ji pořádá spolu s Archivem hlavního města Prahy. Návštěvníci budou mít mimo jiné možnost vstoupit do prostor někdejšího Českého pánského klubu, ve kterých zástupci Národního výboru československého podepsali 28. října 1918 zákon o vzniku samostatného československého státu. Národní zemědělské muzeum na Letné otevře k výročí republiky výstavu Největší objev - Fenomén zemědělství ve 100 předmětech.

Ke stému výročí státu se v pátek odehraje také slavnostní představení opery Bedřicha Smetany Libuše v titulní roli s Evou Urbanovou v divadle v Ústí nad Labem. Technická univerzita v Liberci ve svém multimediálním projektu představí nejzajímavější okamžiky města v posledním století formou stovky textových zpráv. Ve Svitavách odhalí nový pomník, ve Frýdlantu vysadí lípu republiky.

Oslavy vzniku Československa jsou koncipovány jako měsíční festival v ulicích. Výročí připomínají vedle výstav, koncertů, divadelních představení a happeningů také audio a videospoty v televizi, rozhlase a na internetu. Oslavy vyvrcholí v posledních říjnových dnech. Konat se bude velká vojenská přehlídka, pieta na Vítkově nebo přísaha a složení slibu vojáků, policistů a hasičů. Slavnostně se otevře opravené Národní muzeum. Završením bude 28. října tradiční udělování státních vyznamenání na Pražském hradě.

Tagy: Česko domácí orloj Československo výročí a oslavy památky a architektura české dějiny

Zdroje: ČTK