Výkonná rada ODS: Nečasi, neříkej "ano" bankovní unii

- Aktuality autor: red

Výkonná rada ODS vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS) a další zástupce strany ve vládě a parlamentu, aby zabránili zapojení České republiky do bankovní unie, kterou chystá Evropská komise. Podle širšího vedení ODS bude bankovní unie zásadním politickým tématem tohoto podzimu. Nečas, ministři za ODS, poslanci, senátoři a europoslanci by podle výkonné rady měli důsledně zastávat pozice, které Česko do projektu bankovní unie "nezavlečou".

Plány na vznik bankovní unie zatím provází řada nejasností a otevřených otázek. Státy Evropské unie nyní čekají na konkrétnější návrhy z dílny Evropské komise. Vedení ODS počítá s tím, že komise návrh bankovní unie předloží 11. září.

Na červnovém summitu se eurozóna shodla na jednotném dohledu a za určitých podmínek i přímé rekapitalizaci bank ze záchranného fondu Evropského stabilizačního mechanismu. Bankám by tak mělo být umožněno, aby za určitých podmínek získaly chybějící kapitál přímo pomocí záchranného fondu eurozóny bez toho, aniž by tím zvyšovaly rozpočtový schodek dané země.

Zesílený dohled, který bude pod patronátem Evropské centrální banky, by měl být schválen do konce roku. Až bude takovýto mechanismus existovat, pak bude možná přímá rekapitalizace bank. Týkat se to má podle summitu eurozóny, ale jednat se o změnách bude v celé EU.

Občanští demokraté se podle informací obávají, že bankovní unie může být krokem k další změně evropských smluv a větší unifikaci EU. Premiér Petr Nečas už v červnu v Bruselu uvedl, že se bojí zejména případného oslabení domácího bankovního dozoru, stejný postoj zaujímá i česká centrální banka. Právě vytvoření jednotného dohledového orgánu pro banky eurozóny je ale podle komise předpokladem k tomu, aby mohla být spuštěna přímá rekapitalizace bank.

Tagy: cestování nuda ODS prázdniny krádež korupce umění

Zdroje: ČTK