Vykázání za domácí násilí bylo loni 1430, o třetinu jich přibylo

- Aktuality autor: Michal Polák

Vykázání z domova kvůli domácímu násilí postupně přibývá. Loni policie k tomuto kroku přistoupila ve 1430 případech. Bylo jich tak zhruba o třetinu víc než v roce 2010.

Tehdy policisté odebrali agresivním lidem klíče od bytu 1058krát, aby před jejich případným výpadem ochránili jejich blízké. Vyplývá to ze statistik Bílého kruhu bezpečí. Za pět let, co je možné v Česku vykázání využívat, se jich odehrálo celkem 4807.

Nejméně případů bylo podle statistik v roce 2008. Tehdy policisté vykazovali celkem 679krát. V roce 2007, kdy opatření začalo platit, to bylo 862 zákroků. O dva roky později jich Bílý kruh bezpečí evidoval 778. Výraznější nárůst počtu vykázání zaznamenala statistika předloni. Meziročně jich přibylo o víc než třetinu. Stejně tomu pak bylo i loni.

Policie má více zkušeností

Podle odborníků za tím není ani tak to, že by Češi a Češky byli agresivnější a víc své okolí týrali, i když krize, nezaměstnanost a nepříznivá situace mohou k většímu napětí v rodinách přispívat. Za vyššími počty může být ale také to, že policisté už mají s vykázáním mnohem větší zkušenosti, dokážou nebezpečí přesněji vyhodnotit a volí tento krok častěji, uvádějí experti z Bílého kruhu bezpečí.

Méně než v předloňském roce vykazovala policie loni jen ve třech krajích - na Vysočině, v Plzeňském a Jihočeském kraji. V Královéhradeckém kraji byl počet případů v posledních dvou letech téměř stejný. V ostatních regionech byl loni nárůst výrazný. Nejvíc se počty zvedly ve Středočeském a Olomouckém kraji, kde se téměř zdvojnásobily.

Trestný čin od 2004

Domácí násilí patří v Česku mezi trestné činy od června 2004. Vykázat na deset dní z domova ty, kteří ubližují své rodině či blízkým, smí policie od ledna 2007. Obětem pak pomáhají intervenční centra v regionech. Autoři zákona a představitelé organizací na pomoc obětem opakovaně uvedli, že vykázání není trest pro násilníky, ale má působit preventivně a má chránit ohrožené osoby před případným dalším útokem.

Policie může násilnické lidi vykázat na deset dní z domova i bez souhlasu těch, které ohrožují. Dodržování opatření musí také na místě několikrát zkontrolovat. Soud může desetidenní dobu agresorům prodloužit a zakázat jim i přibližovat se k obětem. Ty o to už ale musejí požádat.

Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Nemusí být jen fyzické. Může být i psychické, sexuální či ekonomické. Neodehrává se také jen mezi partnery, ale i mezi rodiči a dětmi či mezi prarodiči a vnoučaty.

Tagy: Česko narust agrese

Zdroje: ČTK