Výjimečný stav vydrží až do příštího června, rozhodla nová vláda Egypta

- Aktuality autor: red

Výjimečný stav bude v Egyptě platit do června 2012. Uvedla to dnes Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF), která stojí v čele země od odstoupení prezidenta Husního Mubaraka v únoru. Ignoruje tak jeden z hlavních požadavků protestujících proti Mubarakovu režimu, aby byl výjimečný stav odvolán. Mubarak ho zavedl v roce 1981, kdy nastoupil do úřadu a podle kritiků ho využíval k potírání opozice.

Vojenské vedení prohlásilo, že obnovuje výjimečný stav po útoku na izraelskou ambasádu v noci z 9. na 10. září, po němž židovský stát stáhl svého velvyslance. Incident si tehdy vyžádal tři mrtvé a asi tisíc raněných. Výjimečný stav by měl podle SCAF zastavit násilnosti a další zločiny.

Šéf vojenského soudu generál Ádil Mursí podle státní agentury MENA sdělil, že zákon byl prodloužen prezidentským dekretem na dva roky do 30. června 2012. Zprávy, které hovořily o jeho možném zrušení, byly podle Mursího mylné.

Jeden z vysokých generálů byl podle agentury Reuters dříve citován egyptským tiskem, že zákon o výjimečném stavu bude zrušen co nejdříve. Egyptský premiér Isám Šaráf, kterého jmenovala do úřadu SCAF, podle vládního listu Al-Achbar prohlásil, že výjimečný stav je tu na ochranu revoluce.

Odpůrci zákona krok SCAF odmítli a připomněli, že proti němu bojovali ještě před revolucí. Podle egyptských aktivistů je egyptský právní systém schopen si poradit s násilnostmi i bez výjimečného stavu.

Naposledy v pondělí egyptští aktivisté pochodovali z náměstí Tahrír, které se stalo symbolem revoluce proti Mubarakovi, k sídlu vlády, aby protestovali proti výjimečnému stavu a procesům před vojenskými soudy.

Jak připomíná AFP, vojenská vláda v březnu slíbila, že parlamentní volby, které byly naplánovány v několika fázích počínaje 21. listopadem, se budou konat již bez výjimečného stavu.

Tagy: Egypt mubarak

Zdroje: ČTK