Vyhazovač v baru ukopal hosta, odsedí si 14 let. Tohle jsem nechtěl, tvrdí

- Aktuality autor: Danica Klein

Za vraždu muže v dejvickém baru Tsunami půjde Ondřej Spálovský na 14 let do vězení. Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v Praze. V odvolacím řízení potvrdil březnový verdikt pražského městského soudu.

Spálovský jako zaměstnanec bezpečnostní služby v zařízení opakovaně udeřil spícího muže, poté ho strhl zem a kopal do něj. Muž zraněním na místě podlehl. Spálovský si svůj trest odpyká ve věznici s ostrahou, pozůstalým má zaplatit přes 1,2 milionu korun. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Státní zástupkyně se odvolala

Tragická událost se stala 17. září loňského roku před půlnocí v baru v dejvické ulici Jugoslávských partyzánů. Spálovského jako pracovníka bezpečnostní agentury přivolala barmanka kvůli muži spícímu na pohovce. Po příjezdu se Spálovský snažil muže vzbudit, následně ho napadl.

Opakovaně ho udeřil, pak ho strhl na zem, kde do něj kopal. Tím mu podle spisu způsobil četná vnitřní zranění. Muž, který se útoku vůbec nebránil, na místě zemřel na selhání srdce. Při jednom z kopů Spálovského totiž muži prasklo srdce v části srdeční komory nazývané srdeční ouško.

Proti rozsudku se odvolala státní zástupkyně, Spálovský i poškození. Žalobkyně Eva Prskavcová se v odvolání domáhala toho, aby vrchní soud skutek překvalifikoval z prosté vraždy na čin spáchaný zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem a uložil Spálovskému přísnější trest, nejméně osmnáctiletý. "Šlo o útok likvidační, opakovaný, extrémně brutální," zdůraznila.

Spálovský podobně jako u městského soudu tvrdil, že neměl v úmyslu muže připravit o život. Jeho advokát již dříve uvedl, že by měl být skutek posuzován jako těžké ublížení na zdraví s následkem smrti.

Odvolacímu senátu dnes předložil nový znalecký posudek z oboru biomechaniky, který podle něho dokazoval, že Spálovský na horní polovinu mužova těla nemohl dupnout a není tak jasné, kdy mrtvému srdce prasklo. Poškozeným se zase nelíbilo, že je prvoinstanční soud částečně odkázal s jejich nároky na občanskoprávní řízení.

Prasklina srdečního ouška

Spálovský v minulosti vypověděl, že se muže snažil vzbudit zacloumáním, poté cítil bolest ve svém operovaném koleni a myslel si, že ho muž kopl. Proto ho udeřil pěstí. "Byl jsem si absolutně jistý, že mě kopl," tvrdil. Dále si toho prý moc nepamatoval, vše ale zaznamenaly kamery v baru. "Není nic, co by mé chování omluvilo. Tohle jsem nechtěl," kál se v březnu Spálovský.

Vrchní soud dnes odvolání všech zamítl. Předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová uvedla, že vrchní soud nový posudek obhajoby nepřijal, protože nemůže být protiváhou již vyhotovenému znaleckému posudku. Soudci podle ní pečlivě zkoumali kamerové záznamy z baru a vyplývá z nich, že Spálovský na muže našlápl víckrát než jednou, při těchto útocích mohlo dojít k prasklině srdečního ouška.

Odmítla možné překvalifikovaní na ublížení na zdraví s tím, že Spálovský pokračoval v útoku přesto, že muž nekladl žádný odpor, a do doby, kdy byla jeho oběť bezvládná a umírala. Maternová připomněla, že Spálovský je trenérem klasického i thajského boxu, v technikách boje se vyzná a zná jejich účinky na lidský organismus.

Stejně tak zná i techniky, které nevedou ke zraněním, a mohl je v tomto případě použít, uvedla soudkyně. Vzhledem k délce a formám útoku si podle ní musel být Spálovský vědom toho, že jeho jednání může vést k usmrcení muže, a nešlo tak o nic jiného než o vraždu.

Brutální útok

Vrchní soud na druhou stranu nesouhlasil s názorem Prskavcové, že by mělo být jednání posuzováno podle přísnější kvalifikace, a odkázal na rozhodnutí prvoinstančního senátu. Podle městského soudu sice útok brutální byl, intenzita však nepřesáhla mez běžnou u takovýchto činů. Trest uložený v polovině sazby označila Maternová za adekvátní a přiměřený. Správné bylo podle ní i rozhodnutí o náhradě škody pozůstalým.

Zdroje: ČTK