Vyděrač hrozil otrávením dětských přesnídávek

- Aktuality autor: red

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi muže, kterého podezírají z vydírání potravinářské firmy Hamé. Muž údajně koncem loňského roku posílal do společnosti dopisy, kde požadoval vyplacení zhruba pěti milionů korun. Pokud by se tak nestalo, vyhrožoval, že otráví výrobky firmy, například dětské přesnídávky.

Motivem jednání podezřelého byly dluhy z podnikání, stíhán je vazebně, řekla v úterý Hana Švecová z ÚOOZ.

Pokud bude uznán vinným, hrozí vyděrači pět až 12 let vězení. Muž, který se ke svému jednání doznal, požadoval nejprve vyplacení částky 200.000 eur (asi pěti milionů korun), poté své nároky ještě stupňoval. Požadované peníze chtěl vyděrač zaslat na konto do Švýcarska. Aby dokázal, že výhrůžky myslí vážně, poslal do firmy jednu otrávenou přesnídávku, která byla údajně zavřená stejně důkladně jako originál. Představitelé společnosti však místo vyplacení peněz celou věc oznámili policii.

Muž nepočítal s tím, že by se k naplnění svých hrozeb musel dostat přímo do výroby. Stačilo mu totiž dostat otrávené zboží do některého supermarketu, k čemuž prý hodlal využít svých kontaktů na obchodní síť. Jeho záměr byl velmi nebezpečný také kvůli hrozbě, že se otrávené přesnídávky dostanou k citlivé skupině spotřebitelů, k malým dětem.

Společnost Hamé nehodlá podle marketingové ředitelky Marcely Mitáčkové kauzu komentovat. "Je to choulostivá záležitost," řekla Mitáčková.

Hamé se zabývá výrobou trvanlivých i chlazených potravin, mimo jiné masových konzerv, paštik, hotových jídel, sterilované zeleniny, zeleninových salátů, kečupů, omáček, marmelád a džemů. Vyrábí také kompoty, sirupy a je předním výrobcem kojenecké stravy. Do sortimentu firmy patří i řada chlazených masových, zeleninových a ovocných výrobků a také bagetový program. Produkcí přes 100.000 tun hotových výrobků patří k největším českých producentům potravin.

Společnost předloni vykázala tržby rekordních 5,268 miliardy korun. Asi 60 procenty se na nich podílela výroba masového zboží. Tržby v prvním pololetí roku 2009 meziročně klesly o dvě procenta z předloňských 2,39 na 2,34 miliardy korun. Firma zaměstnává asi 2900 lidí. Kromě českých závodů má dceřiné firmy v Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Polsku, na Ukrajině a Slovensku. Své zboží exportuje do téměř 40 zemí.

Zdroje: ČTK