Vydejte se justici, vyzval papež duchovní, kteří zneužívali děti

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Papež František v pátek vyzval duchovní, kteří sexuálně zneužívali děti, aby se vydali justici. Podle agentury Reuters jde o jedno z nejsilnějších Františkových prohlášení, jaká doposud pronesl v souvislosti s krizí, kterou katolická církev zažívá kvůli případům zneužívání nezletilých.

Páteční vánoční proslov k římské kurii

Páteční vánoční proslov k římské kurii,zdroj: Profimedia.cz

"Těm, kdo zneužívají nezletilé, bych řekl toto: ... vydejte se justici a připravte se na boží spravedlnost," prohlásil František v tradičním vánočním proslovu k římské kurii, která je správním orgánem katolické církve. "Církev nedopustí, aby takové případy vyšly do ztracena nebo byly podceňovány," uvedl také papež.

Ve vánočních proslovech ke kurii v uplynulých letech mluvil například o korupci, tentokrát se v něm věnoval krizi kolem případů sexuálního obtěžování.

"Nelze popřít, že někteří v minulosti, ať už z nezodpovědnosti, kvůli pochybnostem, nezkušenosti nebo duchovní i lidské krátkozrakosti brali tyto případy na lehkou váhu a nepřistupovali k nim s takovou naléhavostí, jak bylo potřeba," připustila hlava katolické církve.

Na únor příštího roku je naplánováno církevní shromáždění k ochraně dětí a mladistvých. Ve Vatikánu se něm mají sejít předsedové národních biskupských konferencí, představitelé církevních řádů i různí odborníci.

Tagy: zahraničí Vatikán katolická církev sexuální zneužívání víra a náboženství

Zdroje: ČTK