Vydatný déšť zvedne na jihu Čech hladiny řek

- Aktuality autor: red

V noci na pátek a během víkendu očekávají meteorologové místy vydatnější srážky, pršet má hodně zejména na jihu a východě Česka. Na Šumavě a v Novohradských horách spadne až 40 litrů vody na metr čtvereční.

Ojediněle mohou být srážkové úhrny i vyšší.

Během noci se tam proto zvednou hladiny menších toků. Kulminovat budou zřejmě v pátek na prvním stupni povodňové aktivity. "Na některých místech v oblasti Novohradských hor, na Krumlovsku a Prachaticku by maximální hladiny mohly dosáhnout i druhého stupně," uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Výstraha pro jih a jihozápad Čech platí od čtvrtečního do pátečního večera. Pršet, i když o méně, bude v pátek i v dalších krajích. Od sobotního odpoledne pak očekávají meteorologové vydatné trvalé srážky na severu a severovýchodě území, a to zejména na návětří hor. Kde přesně se mají lidé na lijáky připravit, ještě ČHMÚ upozorní. 

Teploty budou klesat, takže v neděli zřejmě maximum nevystoupí nad 11 stupňů Celsia. Od úterý se potom bude postupně oteplovat, zataženou oblohu vystřídá polojasno. 

Podle nejnovější dlouhodobé předpovědi, vydané v pondělí, bude nejbližších 31 dní jako celek teplotně i srážkově v mezích normálu. Květen je zatím slabě teplotně podprůměrný a poměrně bohatý na srážky.

Tagy: varování déšť Šumava srazky

Zdroje: ČTK