Vydatný déšť znovu rozvodnil řeky v Česku

- Aktuality autor: Michal Polák

Vydatné deště v noci na dnešek rozvodnily řeky v zemi. Před 07:30 už hladina toků podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na 28 místech dosáhla povodňového stupně, Novohradka v Luži na Chrudimsku dokonce nejvyššího, tedy ohrožení, a Doubrava na Havlíčkobrodsku druhého stupně, pohotovosti.

Rozvodněná Labe

Rozvodněná Labe,zdroj: Getty Images

Podle Vodohospodářského informačního portálu je na třetím stupni také Doubrava v Pařížově na Chrudimsku. Voda místy zaplavila zahrady, silnice, ale i bioplynovou stanici na Pardubicku. Tři železniční tratě uzavřely spadlé stromy. 

Kvůli trvalým a vydatným srážkám stoupla hladina několika toků, hlavně v jižních a východních Čechách a na jihu Moravy. Povodňového stupně dosáhly ráno podle meteorologů toky na 28 místech, zatímco ještě v pondělí večer byly na povodňovém stupni jen tři úseky. Většina toků se zatím držela nejvýše na prvním stupni povodňové aktivity. Novohradka v Pardubickém kraji ale už před 05:30 dosáhla třetího, tedy nejvyššího stupně, a řeka Doubrava v Bílku u Chotěboře na Havlíčkobrodsku v 06:30 druhého stupně. Vodohospodáři zaznamenali ještě na Doubravě na Chrudimsku třetí stupeň povodňové aktivity. 

Zasahovali i hasiči

Na řadě míst už zasahovali hasiči. Například v Pardubickém kraji museli odčerpávat vodu ze sklepů, zahrad či silnic, ale také z bioplynové stanice v Dřítči na Pardubicku. Ke stanici vyjížděli už před pondělní půlnocí. "Voda tady natekla do strojovny, bylo nutné použít kalová i plovoucí čerpadla," sdělila ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Podobná situace byla i v Jihomoravském kraji, ačkoli podle důstojníka tamního operačního střediska hasičů zatím situace nebyla nijak dramatická. 

Silné deště zřejmě způsobily problémy i na železnici. Ve středních Čechách byly dnes ráno uzavřeny dvě tratě kvůli spadlým stromům. Neprůjezdný je nadále i úsek Samechov - Ledečko na trati mezi Čerčany a Světlou nad Sázavou. Na trati Praha - Turnov v úseku mezi zastávkami Mladá Boleslav-Hlavní nádraží a Mladá Boleslav-Debř najel do padlého stromu vlak, ale nikomu se nic nestalo. Bez zranění se obešel i náraz vlaku do stromu na Vysočině na trati Tábor - Horní Cerekev v úseku Horní Cerekev - Dobrá Voda u Pelhřimova. Zmíněné tři tratě jsou stále uzavřené, kdy budou otevřeny zatím není jasné. 

Výstraha platí hlavně v Čechách

Výstraha ČHMÚ před povodněmi platí téměř v celých Čehách kromě krajů na západě země a na jihu a západě Moravy. Pro celou Moravu a většinu území Čech meteorologové také vyhlásili už v předchozích dnech výstrahu před vydatnými až extrémními srážkami, které mají padat přinejmenším po celý dnešek. Podle předpovědi ČHMÚ na dnešek bude na většině území trvalý déšť, místy vydatný. Až odpoledne budou na jihu ČR srážky zvolna slábnout. 

Pracovníci ČHMÚ radí lidem, aby sledovali vývoj situace a předpovědi počasí v médiích nebo na webu ústavu. Lidé by se měli vyhýbat rozvodněným tokům, rozhodně se v nich nekoupat nebo vyrážet na vodácké výlety. 

Velká voda už způsobila rozsáhlé záplavy na začátku června. Povodně postihly především kraje v Čechách. Záplavy si během několika dní vyžádaly miliardové škody i desítku úmrtí a evakuaci více než 19.000 lidí.

Tagy: deštivé počasí rozvodněné řeky

Zdroje: ČTK