Vydatné deště zasáhnou dnes a v pondělí většinu ČR

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Vydatné deště zasáhnou už večer jižní Čechy a v pondělí se budou postupně přesunovat i do většiny ostatních krajů České republiky. Výstrahu před velmi vydatnými až extrémními srážkami dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zvláště silné deště přijdou podle meteorologů v pondělí odpoledne do hor na severu a severovýchodě Moravy. Srážky mohou rozvodnit tamní řeky.

Deštivé počasí

Deštivé počasí,zdroj: ThinkStock

"Více pršet začne v noci na pondělí na jihu Čech a na Vysočině, během pondělního dne se vydatnější déšť postupně rozšíří i do severovýchodních Čech, na Moravu a do Slezska," sdělili pracovníci ústavu. "Ve východní polovině České republiky očekáváme vydatnější déšť," doplnili.

Nejvíce deště bude na severu Moravy

Podle výstrahy ČHMÚ mohou vydatné deště přijít již dnes kolem 21:00 do Jihočeského kraje, pro který ale meteorologové vyhlásili pouze nízký stupeň nebezpečí. Od pondělních 06:00 platí výstraha i pro většinu Středočeského kraje a celý Královéhradecký a Liberecký kraj, opět na nízkém stupni nebezpečí, a rovněž pro Pardubický kraj, Jihomoravský kraj a Vysočinu, pro tyto regiony už s vysokým stupněm nebezpečí. Pro všechny zmíněné kraje platí výstraha až do středeční půlnoci. 

Největší objem srážek podle ústavu spadne později na severu Moravy. Výstraha před extrémními srážkami platí od pondělních 15:00 do středečních 18:00 pro Vsetínsko ve Zlínském kraji, Jesenicko a Šumpersko v Olomouckém a Novojičínsko a Frýdeckomístecko v Moravskoslezském. I ve zbytku těchto krajů ale bude zřejmě velmi vydatně pršet. 

Od začátku platnosti výstrah v jednotlivých krajích pravděpodobně naprší do úterního večera 30 až 70 milimetrů vody. "Nejvíc pršet bude na návětří Jeseníků a Beskyd. Vydatný déšť by tam měl ustávat až během středy. Od pondělního odpoledne do středečního večera by na návětří Jeseníků a Beskyd mohlo spadnout 90 až 120 milimetrů srážek," uvedl ČHMÚ. Deště mohou podle meteorologů zvednout hladin řek, a to zejména na Českomoravské vrchovině, v Jeseníkách a Beskydech. S velkou pravděpod

Zdroje: ČTK