Východní Čínu ohrožují tři tropické bouře najednou

- Aktuality autor: red

Východní Čínu ohrožují tři tropické bouře, které se blíží k jejímu pobřeží. Úřady už evakuovaly tisíce lidí, zrušily pro dnešek školní vyučování a vydaly varování před přívalovými dešti a silným větrem, napsala agentura Nová Čína.

Jedna z tropických bouří se dnes ráno přehnala přes Tchaj-wan, podle prvních zpráv ale nezpůsobila velké škody.

V provincii Fu-ťien bylo kvůli blížícím se bouřím evakuováno 138.000 lidí. Téměř 50.000 rybářských lodí se také muselo vrátit do přístavů, aby nebyly vystaveny nebezpečným podmínkám na otevřeném moři. V sousední provincii Če-ťiang byla zastavena lodní doprava, přibližně 170 turistů kvůli tomu uvízlo na jednom ze zdejších ostrovů.

Šanghaj kvůli blížícím se bouřím zrušila dnešní vyučování ve všech školách. Varování před deštěm a silným bylo vydáno i pro areál světové výstavy Expo.

Podle čínských meteorologů bouře udeří na pevninu během dneška. Odborníci přitom poukazují na to, že je velmi ojedinělé, aby pobřežní oblasti zasáhly hned tři bouře najednou.

Bouře Lionrock, která ohrožuje Čínu, se už dnes ráno přehnala přes Tchaj-wan. Přinesla sem téměř 170 milimetrů úhrnných srážek a meteorologové varovali, že přívalové deště mohou způsobit sesuvy půdy a přerušení infrastruktury. Úřady připravily uprchlické tábory, do nichž by se v případě problémů mohlo uchýlit až 19.000 lidí. První zprávy ale informace o škodách nepřinesly.

Tagy: Čína mrtví problém katastrofa

Zdroje: ČTK