Východ ČR opět zasáhnou silné bouřky, zvednou se hladiny řek

- Aktuality autor: red

Meteorologové varují před bouřkami na Moravě a vydatným deštěm na východě Čech, mohou se zvednout hladiny řek. Silné bouřky se mají vyskytovat v pátek mezi 12:00 a 23:00, vydatný déšť až do soboty 06:00.

Sdělil to Český hydrometeorologický ústav.

Bouřky mohou zasáhnout kraje Pardubický, Vysočina, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský, vydatný déšť mohou čekat lidé v kraji Královéhradeckém a Libereckém. 

Občasný déšť bude mít v pátek podle meteorologů úhrny pět až 25 milimetrů za 24 hodin, na návětří Krkonoš a Orlických hor až 45 milimetrů. Místy se vyskytnou bouřky, ve kterých ojediněle může spadnout kolem 30 milimetrů srážek a nárazy větru mohou mít rychlost až 90 kilometrů za hodinu. Hladiny menších toků by mohly dosáhnout úrovně prvního stupně povodňové aktivity. 

Přívalový déšť může způsobit rychlý odtok vody ze svahů, rozvodnění malých toků, jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst a sklepů. Pro omezení škod, které by mohl způsobit nárazový vítr, by lidé měli zajistit okna, dveře a odstranit nebo upevnit volně položené předměty.

Přívalový déšť, bouřky a záplavy potrápily střední Evropu několikrát během května i června. Květen byl deštivější a chladnější, než je obvyklé, červen je díky několika tropickým dnům v Česku zatím slabě teplotně nadprůměrný.

Zdroje: ČTK