Východ Bulharska bojuje s velkou vodou. Zemřelo nejméně 12 lidí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Východ Bulharska je silně zasažen záplavami. Po čtvrtku zahynulo nejméně dvanáct obětí, mezi nimi dvě děti, další lidé se pohřešují. Závažná je situace v černomořském letovisku Varna, kde způsobila výpadky elektřiny a zablokovala silnice. Na několika místech země včetně Varny byl vyhlášen stav nouze. 

Záplavy (ilustrační foto)

Záplavy (ilustrační foto),zdroj: Isifa.com

Povodně vyvolal přívalový déšť, který ve čtvrtek zasáhl střední a východní část země. Nejhůře zasažena byla právě Varna, kde zemřelo deset obyvatel jednoho z níže položených předměstí.

"Je to nezměrná tragédie. Jsem na ulici předměstí Asparuchovo. Ta ulice tu není, domy tu nejsou, auta jsou jedno na druhém," popsal v bulharské televizi situaci starosta Varny Ivan Portnich. Lidé jsou podle něj odříznuti od dodávek elektřiny, problémy mohou nastat s pitnou vodou. Na místo přijel i premiér Plamen Orešarski. 

Asparuchovo podle serveru Novinite překvapila přívalová vlna vody a bahna vysoká dva metry. Silný proud strhával auta, která pak zablokovala přístup záchranářům. Ve Varně nyní nefunguje veřejná doprava a mobilní telefony. 

"Takovou katastrofu jsem nikdy v životě nezažil ani já, ani moji rodiče a prarodiče," popsal agentuře AFP situaci 38letý Branimir. Podle něj záchranáři pomáhali i topícímu se turistovi z Česka. 

Velvyslanectví ČR v Sofii uvedlo, že neví o tom, že by povodeň způsobila problémy nějakým českým občanům a žádný Čech se na něj dosud neobrátil s žádostí o pomoc. Zastupitelský úřad na internetu uvedl, že zatím není důvod váhat s případnými cestami do Bulharska. Pouze v okolí Varny je prý potřeba počítat s mírnými problémy při dopravě do letovisek a s možnými zpožděními. 

Ani české cestovní kanceláře, které do Bulharska vozí turisty, zatím nehlásí žádné problémy. Záplavy se podle nich netýkají míst, kde rekreanti pobývají, a turisté jsou prý v bezpečí. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se nyní v Bulharsku nacházejí asi 4000 českých turistů. 

Záplavy postihly rovněž severněji položené město Dobrič a několik menších obcí ve středním Bulharsku. V Dobriči zemřeli dva lidé a evakuovat se muselo 150 obyvatel. Ve městě Kilifarevo hasiči evakuovali 11 lidí, kteří se kvůli výšce vodní hladiny v ulicích museli uchýlit na střechy svých domů. 

Podle meteorologů ve čtvrtek na některých místech Bulharska napršelo tolik vody, co jindy obvykle spadne za celý měsíc. Předpovědi varují, že dnes mají bouřky a silné deště na severu a východě země udeřit znovu. Radnice Varny proto doporučila lidem v níže položených částech města, aby své domy opustili nebo se alespoň přemístili do vyšších pater. 

Tagy: záplavy evakuace mrtví Bulharsko

Zdroje: ČTK