Výbuchy v iráckých městech dnes zabily nejméně 23 lidí

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Výbuchy v několika iráckých městech dnes zabily přinejmenším 23 lidí. Desítky dalších utrpěly zranění, uvedla s odvoláním na policejní a nemocniční zdroje agentura AFP. K odpovědnosti za útoky se zatím nikdo nepřihlásil. Pro iráckou vládu je to špatná zpráva, protože se blíží termín summitu Ligy arabských států (LAS), který chce uspořádat Bagdád.

Útoky jsou hlášeny z Karbaly, Kirkúku, Hilly a taky z Bagdádu. V Karbale, ležící jižně od Bagdádu, zahynulo devět osob a 40 je zraněno. V severoiráckém městě Kirkúku výbuch náloží ukrytých v autě nedaleko policejního velitelství zde zabil sedm osob. Zraněno bylo 30 lidí.

Irák stále bojuje s násilím, za nímž je hlavně místní odnož Al-Káidy. V únoru si atentáty vyžádaly 150 obětí. Minulou vlnu násilí z let 2006 a 2007 se podařilo zlikvidovat nejen díky tehdejšímu posílení amerického kontingentu, ale také díky pomoci místních sunnitských kmenů.

Vrcholná schůzka LAS se má v Bagdádu konat 29. března, předtím, 27. března tam mají jednat arabští ministři hospodářství a po nich 28. března šéfové diplomacií. Jedním z témat má být situace v Sýrii. Irák už ohlásil podrobnosti příprav i opatření, která budou v Bagdádu po tyto dny platit.

Tagy: výbuch islám Irák

Zdroje: ČTK