Výbuchy, střelba a kouř. Francouzská policie zaútočila na atentátníky, oba zabila

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 1. 2015 20:30) - Aktuality autor: art

Policejní komando vzalo ztečí tiskárnu, kterou v pátek ráno obsadila dvojice útočníků na Charlie Hebdo. Nad budovou, která se nachází poblíž pařížského letiště Charles de Gaulle, se ozvaly výbuchy. Následovala střelba. Oba atentátníci jsou mrtví. Původně se mluvilo o jednom rukojmím, kterého útočníci zajali. Jak se později ukázalo, muž sice v budově byl, stihl se ale schovat a ozbrojenci o něm nevěděli.

Francouzská policie zastřelila oba bratry-atentátníky zodpovědné za útok na časopis Charlie Hebdo

Francouzská policie zastřelila oba bratry-atentátníky zodpovědné za útok na časopis Charlie Hebdo,zdroj: Isifa.com

Dvojice atentátníků podle nejnovějších zpráv vyběhla před budovu a začala střílet. Právě v tu chvíli byli oba bratři zastřeleni.

Po zuby uzbrojená unikající dvojice obsadila tiskárnu Création Tendance Découverte. Podnik se nachází v obci obci Dammartin-en-Goële poblíž letiště asi 40 kilometrů od francouzské metropole.

Podle původních zpráv měli držet jednoho rukojmího. Jak se ale po zásahu ukázalo, v budově se schovával grafik, který měl u sebe mobil a celou dobu pomáhal policii. 

Podle ministra vnitra Ministr vnitra Bernarda Cazeneuvea jim speciální jednotka odřízla veškeré únikové cesty. 

Letiště z bezpečnostních důvodů omezilo provoz, uzavřelo dvě ze čtyř ranvejí. Nad místem protiteroristické operace létají armádní vrtulníky. Policie vyzvala místní obyvatele, aby nevycházeli ven, a požádala média, aby nezabírala ve svém živém vysílání protiteroristické komando. 

profimedia-0214925592

Místo, kde atentátníci z Charlie Hebdo drží rukojmí,zdroj:Profimedia.cz

V médiích se objevilo svědectví muže, který řekl, že byl v pátek ráno v tiskárně kvůli zakázce a setkal se tam s atentátníky. Jeden z nich mu prý řekl, aby odešel, a ujistil ho, že civilisty nezabíjejí. Další svědek, kterému ozbrojenci vzali auto, zase uvedl, že atentátníci byli velmi klidní a řekli mu, aby lidem vzkázal, že jsou členy jemenské Al-Káidy. 

Policie pátrala po pařížských atentátnících od čtvrtka. Vyšetřovatelům se je podařilo identifikovat velmi rychle. Jde o bratry Chérifa a Saida Kouachiovy. Starší z nich, Said, absolvoval výcvik v táboře Al-Káidy v Jemenu, kde se v roce 2011 setkal s radikálním duchovním Anvarem Avlakím. 

Při útoku na Charlie Hebdo zemřelo 12 lidí a 11 dalších utrpělo zranění. Zdravotní stav čtyř z nich zůstává podle nejnovějších informací stále vážný. 

Tagy: Francie terorismus a násilí útoky a atentáty útok na Charlie Hebdo

Zdroje: ČTK,Česká televize