Výbuch bomb zabil v Bagdádu více než sto lidí

- Aktuality autor: red

Nejméně 106 lidí v sobotu přišlo o život a až 600 osob utrpělo zranění při výbuchu dvou silných náloží umístěných v automobilech u vládních budov v centru Bagdádu.

S odvoláním na policejní a zdravotnické zdroje o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Jde o nejkrvavější útok v Bagdádu za poslední dva roky. 

Podle posledních zjištění policie byly výbušniny nastraženy v automobilech. Nejspíš tak nešlo o sebevražedné útoky, jak se někteří policisté původně domnívali. 

První nálož explodovala ráno před ministerstvem spravedlnosti. O několik minut později vybuchla druhá u budovy provinční vlády. Mezi mrtvými je podle agentury AP několik vládních úředníků. 

Na místech bezprostředně po explozích zavládl chaos. Lidé vybíhali z okolních budov, požárníci hasili hořící auta a rychle se z ulic snažili odstraňovat mrtvá těla. Na ulicích bylo tolik zraněných, že i civilisté ve vlastních automobilech byli pobízeni, aby je odváželi do nemocnic. 

Exploze podle svědků výrazně poškodily fasády okolních budov, síla výbuchů roztříštila stovky oken a ulice zaplavily střepy. 

"Nechápu, že jsem ještě naživu. Ten výbuch zničil všechno... bylo to jako zemětřesení, nic už není na svém místě," popsal situaci agentuře Reuters svědek jednoho z útoků. Zástupci vlády uvedli, že výbuchy mají pravděpodobně na svědomí členové teroristické sítě Al-Káida nebo stoupenci bývalého prezidenta Saddáma Husajna. 

Ulice, které výbuchy zasáhly, byly teprve nedávno znovuotevřeny pro provoz běžné dopravě. To mělo být znamení, že se do této části Bagdádu vrátil klid, napsala AP. V okolí je také několik dalších vládních budov. 

Pumových a sebevražedných atentátů v Iráku přibývá od července, kdy se z iráckých měst stáhly americké bojové jednotky. Násilnosti vyvolávají pochybnosti o tom, zda jsou Iráčané schopni nahradit americké oddíly. Podle dohod mají být všichni Američané z Iráku staženi do konce roku 2011.

Útoky v Bagdádu jsou nejkrvavější za poslední dva roky. Poslední útok podobného rozsahu se odehrál v irácké metropoli 19. srpna, kdy série explozí zasáhla v Bagdádu ministerstva zahraničí a financí. Tehdy zahynulo takřka 100 lidí. 

Zdroje: ČTK