Výbor přerušil řízení s Rathem, rozhodne až za tři týdny

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sněmovní mandátový a imunitní výbor by mohl rozhodnout disciplinární řízení s Davidem Rathem (ČSSD) kvůli jeho výrokům na plénu o údajném opilství ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) 16. prosince.

Zároveň ho čeká rozhodnutí, zda na Rathovu žádost zahájí řízení i s Kalouskem.

V úterý členové výboru zhlédli záznamy, seznámili se s Rathovým písemným stanoviskem a řízení přerušili. Řekli to předseda a místopředseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) a František Dědič (ODS).

Kalousek chce, aby Rath musel zaplatit jeden poslanecký plat, tedy zhruba 59 tisíc korun, za slova na plénu "pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře". Rath ale tvrdí, že šlo o dojem lékaře, nikoli o urážku. Členové výboru dnes debatovali o tom, z jakého pohledu mají vyjádření posuzovat. "Většinová shoda je zatím na tom, že nebudeme posuzovat pravdivost výroků, ale případnou urážlivost výroků," řekl Dědič.

Patří mezi projevy ve sněmovně i gesta?

Podle Tejce se také vede diskuse o tom, co je projev ve sněmovně, zda to mohou být i výroky pronesené mimo mikrofon a gesta. Rath totiž poukazuje na to, že Kalousek na něho prý vykřikoval urážlivá slova. Poslanec ČSSD také navrhl řízení s ministrem. Podle Dědiče ale podání nemělo formální náležitosti.

"Jestli chce dát podání, ať ho dá, ale tak, jak má vypadat," podotkl Dědič. Příště výbor vyslechne Ratha, jeho návrhy na pozvání dalších svědků ale podle Tejce nepřijal. Rath se už nechal slyšet, že pokud dostane postih, odvolá se ke sněmovně; a pokud jej dolní komora potvrdí, půjde s celou kauzou k soudu.

Poukazuje na to, že vládní koalice má ve výboru i v komoře většinu a může odhlasovat, co chce. Podle některých informací by ale mohl výbor nakonec zvolit usnesení, které by podpořili všichni členové. Spory mezi Kalouskem a Rathem kvůli pití alkoholu nejsou ve sněmovně nové. Loni Rath na ministrovu adresu řekl, že všechny urazí a jde čerpat inspiraci do některé z náleven. Kalousek odpověděl, že se občas opije, ale Rath se chová jako "debil"; rozdíl je v tom, že z opilosti se on vyspí.

Tagy: sněmovna výbor

Zdroje: ČTK