VV: Začne jednání o setrvání Bárty mezi poslanci

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Věci veřejné dnes budou jednat o tom, zda Vít Bárta opustí jejich poslanecký klub. Informovala o tom místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.

Premiér Petr Nečas (ODS) odmítá vládnout se stranou, která má v klubu člověka odsouzeného za korupci. Předseda vlády také nechce, aby měl Bárta na VV zákulisní vliv. Klasnová prosazuje Bártův odchod z poslaneckého klubu, nechává ale na něm, jestli se rozhodne odejít také ze sněmovny. Bárta sám dříve uvedl, že odchod z klubu nabídne jeho novému předsedovi, takové řešení by podle něj bylo lepší.

Nového předsedu poslaneckého klubu VV zatím nezvolily, předchozím byl Bárta. 
Nejmenší vládní stranu v úterý opustila vicepremiérka Karolína Peake, několik poslanců a ministři. Zbytek VV se dnes večer sejde ve svém pražském sídle, aby diskutoval o dalším osudu strany. Na jednání dorazí zbývající poslanci i lídři krajských organizací.

Psali jsme: „Pokud budu odsouzen, končím v politice,” tvrdí kormidelník Bárta

Na večerní schůzku dorazí i předseda strany Radek John, který se vrátil z konference v Polsku. Kolik poslanců se večer nakonec sejde, nechtěla Klasnová odhadovat. Podotkla však, že někteří nedorazí, protože jsou v cizině, nebo mají jiné povinnosti. V zahraničí jsou poslanci Michal Babák a Otto Chaloupka, rodinné důvody pro neúčast oznámil Miroslav Petráň, který zůstává členem VV. Chaloupka v úterý řekl, že se rozmyslí poté, co si po svém návratu do ČR promluví s oběma frakcemi.

Peake VV opustila údajně proto, že nesouhlasí s politikou ultimát a destrukce, kterou prosazovali ostatní členové vedení nejmenší vládní strany. Sama se snažila profilovat jako umírněná členka vlády.

Premiér Nečas chce do pondělí vědět, jestli se vláda může ve sněmovně opřít o bezpečnou většinu. Když nebude podle Nečase po víkendu jasné, že kabinet bude mít ve sněmovně dost hlasů, dá přednost předčasným volbám.

Tagy: bárta vv setrvání

Zdroje: ČTK