VV společně s komunisty blokovali jednání sněmovny

- Aktuality autor: red

Sněmovna ani po téměř třech hodinách dnes nedospěla ke stanovení pořadu své zářijové schůze. Způsobili to především poslanci Věcí veřejných, když obsáhle zdůvodňovali své četné požadavky na doplnění nebo úpravy programu zasedání dolní komory. Své návrhy pojali jako kritiku jednotlivých kroků vlády a ministerstev.

Některé návrhy VV, například odklad schvalování církevních restitucí nebo debatu o odvolání Petra Lessyho z funkce policejního ředitele, požadovali i levicoví poslanci. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik označil postup VV za obstrukci, která je spíš v zájmu zachování současné vlády.

Také předseda poslanců vládní TOP 09 a STAN Petr Gazdík označil VV za první opoziční stranu, která svým počínáním účinně brání pádu vlády. Koalici totiž aktuálně chybí několik hlasů z ODS, aby dokázala prosadit daňové změny, s nimiž předseda této strany a vlády Petr Nečas (ODS) spojil osud svého kabinetu. Vít Bárta na oplátku nazval Gazdíka snaživým "koaličním Hujerem".

Bárta byl i nejčastěji vystupujícím poslancem. Od Nečase například požadoval informaci k propadu České republiky v mezinárodních žebříčcích konkurenceschopnosti. Od ministerstva dopravy pak chtěl informace o hospodaření Správy železniční a dopravní cesty, o dálnici D47 a o registru vozidel, debatovat chtěl i o růstu počtu chudých důchodců. Předseda VV Radek John se dožadoval informací o financování vězeňství a o opatřeních ve prospěch Šluknovska.

Poslanci VV chtěli také informace o přípravě zákonů týkajících se hazardu a financování politických stran, o situaci kolem sociálních karet nebo o situaci v podniku Státní lesy. Petr Skokan pak požadoval zrušit pro nadbytečnost zákon o významné tržní síle, který upravuje vztahy obchodních řetězců a jejich dodavatelů.

Tagy: ČSSD nuda žbrdlinky ODS

Zdroje: ČTK