VV si vyjednaly pátnactimilionový úvěr na povolební dluhy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vládní Věci veřejné (VV) si tento týden vyjednaly úvěr na patnáct milionů korun u banky Fio. Serveru Aktuálně.cz to řekl poslanec a finanční expert VV Michal Babák.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Oficiálně jsme požádali Fio a ono nám vyhovělo," vysvětlil výběr bankovního domu. Podle serveru řeší VV kontokorentem své povolební dluhy.

Aktuálně.cz upozorňuje na to, že VV si kontokorent vzaly u stejné banky jako ČSSD. Tato strana má ovšem kontokorent několikanásobně vyšší, a sice 180 milionů korun. V březnu jí chybělo splatit 110 milionů korun. 

Nahrávka: Za tenhle rok musí do strany 30 milionů dotéct

Aktuálně.cz připomíná, že o finančních problémech VV se mluví i na čerstvě zveřejněné nahrávce jednání špiček VV, kde jsou stranické peníze jedním z hlavních témat. "Za tenhle rok do tý strany musí nějakejch 30 milionů na darech dotéct, abysme todleto všechno nějakým způsobem umazali," říká na nahrávce o finanční situaci strany její neformální šéf Vít Bárta, který straníkům oznámil, že volební rozpočet VV nebyl 100 milionů, ale právě o 30 milionů více. 

Peake: Vítek není účetní

Nahrávka pochází z března letošního roku a její autenticitu nikdo z VV nezpochybnil. Bárta se za ni omluvil, tvrdí, že byl opilý. Předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake však čísla zmíněná Bártou zpochybnila. "Není to pravda, překročili jsme rozpočet o 14 milionů, Vítek není účetní. I kvůli tomu jsme se dostali na krátkou dobu do insolvence," řekla Aktuálně.cz. 

Začátkem března se VV na krátkou dobu ocitly v insolvenci, poté co se na soud obrátil mediální magnát Jaromír Soukup, u něhož strana nakupovala předvolební inzerci.

Aktuálně.cz píše, že právě Soukup je dalším bodem, který - kromě kontokorentu u Fio banky - Věci veřejné a sociální demokraty spojuje. U VV se stejně jako u ČSSD silně odlišoval reklamní prostor, který strany samy vykázaly, s tím, který odhadly agentury, jež inzerci monitorují podle oficiálních ceníků. Obě strany rozdíl vysvětlily tím, že se jim podařilo dohodnout velké slevy, uzavírá Aktuálně.cz.

Tagy: dluh vv úvěr

Zdroje: ČTK