VV se přidají k zeleným se stížností na pražské volby

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vládní Věci veřejné (VV) se podle svého předsedy a ministra vnitra Radka Johna rozhodly připojit k chystané stížnosti Strany zelených na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů pro komunální volby.

SZ nyní přesné znění stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu a Ústavnímu soudu konzultují s právníky, podají ji pravděpodobně počátkem příštího týdne, řekl předseda Strany zelených Ondřej Liška

"Rozhodli jsme se k té stížnosti připojit po vyhodnocení statistických údajů a po zjištění, že váha hlasů v různých obvodech je dramaticky rozdílná," vysvětlil Radek John, z pozice ministra také předseda Státní volební komise. Doplnil, že další stranou, která by měla se stížností souhlasit je SNK-ED. 

200 tisíc hlasů na křeslo v zastupitelstvu nestačilo

Zelení v komunálních volbách minulý týden nezískali v zastupitelstvu hlavního města žádné křeslo, ačkoli měli 200 tisíc hlasů. V případě, že by výpočtový model mandátů byl stejný jako v roce 2006, při téměř šesti procentech by zelení měli nárok na pět až šest křesel, říká Liška. ODS tvrdí, že je i tento model v souladu se zákonem.

Z pražských komunálních voleb vyšly zcela bez zástupce na magistrátu i Věci veřejné a SNK-ED. O křesla v městské radě se podělila jen vítězná TOP 09, s ODS, ČSSD a komunisty. 

Rozdělení metropole na sedm obvodů prosadila pražská ODS, do voleb ovládající magistrát. V minulosti však hlavní město nebylo různým způsobem na volební obvody rozděleno jen v roce 2006 - a právě tehdy občanští demokraté získali nadpoloviční většinu křesel městských zastupitelů. 

Permanentní změny

Počty zastupitelů volených do pražského zastupitelstva nebo počet volebních obvodů v hlavním městě se od 90. let měnil pro každé komunální volby. V roce 1994 volili Pražané 55 zástupců v jediném obvodě, o čtyři roky později to sice byl stejný počet zastupitelů, Praha ale tehdy byla rozdělena na deset volebních obvodů. 

V roce 2002 (kdy se pražské zastupitelstvo volilo poprvé i jako zastupitelstvo kraje), klesl počet obvodů na pět, ale počet volených zastupitelů se naopak zvýšil na 70. Sedm desítek zastupitelů mělo i končící zastupitelstvo, které ale bylo zvoleno zase v jediném obvodě. Letos se volilo 63 zastupitelů v sedmi obvodech.

Tagy: stížnost vv zelení

Zdroje: ČTK